Elektromobily

Revoluce začíná. Podivným prckem od VW s ještě divnějším názvem

Revoluce začíná. Podivným prckem od VW s ještě divnějším názvem
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen potvrdil, že první model z nové řady elektrických vozů bude kompaktní hatchback, který ponese zvláštní název ID.3. Elektrické autíčko už je možné předobjednat. Za rezervaci dají zájemci zálohu zhruba 25.000 korun.

Elektrický Volkswagen ID.3 jde do prodeje. Jedním z lákadel elektrického hatchbacku velikosti Golfu má být základní cena na úrovni 30 000 eur (asi 770.000 korun). Automobilka zároveň zveřejnila první snímky se zvláštní modročervenou kamufláží. Bez ní bude vůz k vidění nejspíš až v září na autosalónu ve Frankfurtu.

Volkswagen s výrazným předstihem otevřel možnost rezervovat si speciální edici ID.3 1ST Edition. Záloha je 25.000 korun.

Zájemce ale zatím dostane jen rezervační kód od importéra, se kterým bude moci auto na podzim objednat u autorizovaného prodejce. Tak se zařadí mezi první čekatele, kterým bude vůz předán hned s uvedením na trh. Jenže to bude nejdřív za rok, v létě 2020.

Související obsah

Němci zatím zveřejňují všemožné upoutávky dalších lehce maskovaných prototypů. Ty už nabízejí celkem jasnou představu o tom, jak bude elektromobil stojící na koncernové elektroplatformě MEB vypadat.

Karosérie s velkým zadním spoilerem má splnit náročné požadavky na aerodynamiku. Vnějšími rozměry je Volkswagen ID.3 podobný Golfu, v elektromobilu ale má být o dost víc místa. Vůz má dlouhý rozvor náprav, přední kapota je docela krátká, převisy minimální. Vidět jsou i úzké zdvojené přední sloupky, které mají zajistit výborný boční výhled.

Původní koncept VW ID.3 z roku 2016 měl i kliky zapuštěnými do karosérie a posuvné zadní dveře bez B-sloupků. Nic z toho už ale sériová verze nemá.

Speciální edice ID.3 1ST byla sestavená výhradně pro fázi prvních předobjednávek, omezená je na 30.000 kusů. Nabízí velmi slušnou výbavu, vysoké výkony a středně velkou sadu akumulátorů s dojezdem 420 kilometrů, která bude později k dispozici i pro celou modelovou řadu ID.3.

Po nástupu na trh mají být na výběr tři sady akumulátorů, umožňující dojezd 330 až 550 kilometrů podle testovacích standardů WLTP. Právě střední varianta bude podle předpokladů Volkswagenu nejžádanější.

Volkswagen prodělá

Základní doporučená cena modelu ID.3 s nejmenší sadou akumulátorů by měla zůstat pod hranicí 800.000 korun v přepočtu. Německá média tvrdí, že Volkswagen drží cenu tak nízko, že na každém prodaném kusu prodělá asi 3000 eur. Chce ale zvednout zájem zákazníků o elektromobily a taky snížit průměr emisí počítaný z celé flotily prodávaných modelů. A tak bude výrobu dotovat.

Související obsah

Lepší výbava a velikost baterií ale už ženou cenu nahoru, vozy z úvodní limitované edice se středními akumulátory a rychlým nabíjením mají stát nejspíš kolem 1,2 milionu korun. Oficiálně ale ceny ještě nebyly potvrzeny.

Ve výbavě ID.3 1ST Edition má být satelitní navigace s hlasovým ovládáním - Volkswagen tvrdí, že auto řidiče při nastoupení pozdraví, pomůže s navigací a taky upozorní, aby šofér dupl na brzdu v případě, že vůz rozpozná hrozící nebezpečí. Další varování má přijít při vystupování, kdy ID.3 upozorní na jiné blížící se vozidlo.

“Když se přiblížíte k ID.3 1ST, probudí se, pozná vás a pozdraví vás "mrknutím" svých LED Matrix světlometů,“ dodává automobilka.

Elektromotor uložený vzadu pohání zadní kola. Výkon má být úctyhodných 120 – 150 kW, ale ústrojí bude laděné spíš s důrazem na bezpečnost a úsporu energie. Maximální rychlost by měl být 180 km/h.

Volkswagen vsází na vozy rodiny ID skoro vše. Automobilka doufá, že jí nové elektromobily pomůžou pověst pošramocenou emisním skandálem Dieselgate. Teď se díky obrovským investicím mění v tahouna přechodu k elektromobilitě. Alespoň v Evropě.

Související obsah

S hatchbackem ID.3 má německá automobilka velké plány. Nejdůležitějšími trhy v Evropě nejspíš budou Norsko, Rakousko, Německo, Nizozemsko, Francie a Spojené království. Předprodej rozjíždí na 29 evropských trzích.

Po hatchbacku ID.3 by měl nejspíš následovat malinkatý ID.1 a také mini SUV ID.2. Koncern si nicméně zaregistroval jména pro celou řadu od ID.1 až po ID.9.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Elektromobily

Důležité Události