Ojetiny

Kupujete auto? Máte dobrý důvod vyhnout se řeckým zubařům!

Kupujete auto? Máte dobrý důvod vyhnout se řeckým zubařům!
Zdroj: Profimedia

Lživé inzeráty na ojetiny se množí. Velmi často u nás prodávají auta řečtí zubaři. Nenaleťte na podobné triky.

Říkají vám něco jména údajných řeckých zubařů Alexandra Fellingera anebo Filipa Laubera? Pokud ano, tak jste nejspíš již narazili na fiktivní inzerát na ojetinu. Tito dva údajní řečtí ortodontisté totiž velmi často vystupují jako prodávající. Disponují tedy pravděpodobně neomezenou zásobou ojetin a neustále se stěhují od nás do Řecka.

Na tyto a další případy se rozhodlo reagovat sdružení SOVA, které začalo fiktivní inzeráty sbírat. Jejich seznam je možné si prohlédnout anebo jej doplnit na webu sdružení.

Mechanismus podvodu je vždy stejný: Prodejce nabízí za výhodnou cenu ojetinu, která se nachází v zahraničí. Cílem je vylákat od kupujícího buď zálohu na koupi automobilu, nebo úhradu ceny většinou dosti nákladné dopravy vozu do České republiky. Po zaplacení peněz prodejce přestane komunikovat a kupující se vozu nikdy nedočká.

Související obsah

Údajný Alexander Fellinger již takto nabízel Ford Mondeo, Toyotu Verso, Volkswagen Golf, Audi Q7, Mazdu CX 3 anebo Škodu Fabia. Pokaždé mu v České republice skončila smlouva, odstěhoval se do Řecka a potřeboval auto prodat. K doručení využíval společnost DPDCourier, které název se nápadně podobá známému přepravci, se kterým ale nemá nic společného.

Toto krytí ale není neznámé, fotografii, webové stránky, loga a fotky v minulosti využíval jiný údajný zubař. Propůjčili si jej také podvodníci u druhého výše zmíněného profilu Filipa Laubera, jehož podpis obsahuje fotku stejného muže jako ten Fellingerův. Pod tímto jménem inzerovali například Mercedes Benz anebo Hondu CRW a přepravu měla znovu zajistit společnost DPD Courier.

Související obsah

Další fiktivní nabídku inzerovala údajná Němka Manuela Rackwitz Cernik, která výhodně prodávala vůz Ford Galaxy. V inzerátu se schovával za české jméno Vojtech Skala z Ústí nad Labem, ale po reakci už přišla odpověď od zmíněné ženy. S pohádkou, že se přestěhovala do Německa a chce si pořídit ekologický vůz s využitím dotace.

"Pokaždé, když zveřejníme informace o lživých inzerátech, začnou se nám ozývat oklamaní lidé anebo ti, kteří mají s tímto druhem podvodu zkušenost. Rozhodli jsme se začít informace zveřejňovat, aby zájemci o ojetiny viděli, jak tento druh podvodu probíhá, a že se případy často opakují. Návštěvníci našich stránek si mohou rozkliknout komunikaci s podvodníkem, podívat se na inzerát, zjistit jména pod kterými podvodníci odpovídají anebo také jejich e-mailové adresy," vysvětluje předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Související obsah

"Záznamů zatím není mnoho, protože ne všichni podvedení jsou ochotni své případy zveřejnit. Budeme rádi, když se lidé rozhodnou podělit se o svůj případ a vloží na naše stránky inzerát a komunikaci s podvodníky. My je následně zanonymizujeme a zveřejníme,ů dodává Veselý.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ojetiny

Důležité Události