Stáčení tachometru

Chaos v Polsku: Tresty za stáčení tachometrů zrušili, než začaly platit

Chaos v Polsku: Tresty za stáčení tachometrů zrušili, než začaly platit
Zdroj: isifa.com

Chaotická situace v polském parlamentu provází zavádění tvrdých trestů za stáčení tachometrů. Za podvody mělo od pátku hrozit až pěti let vězení. Úprava ale byla na poslední chvíli omylem zrušena.

Polští poslanci vnesli chaos do očíslování jednotlivých ustanovení trestního zákoníku. Kvůli tomu nechtěně zrušili trestnost stáčení tachometrů. Ta měla platit od tohoto pátku. Při hlasování o vyšších trestech za sexuální zneužívání dětí, což je důsledek pedofilní aféry katolické církve, poslanci škrtli už jednou schválený nový zákon.

“Pevně věříme, že se jedná pouze o omyl, zaviněný příliš rychlým projednáváním jiné legislativy. Jinak by to byl nepříjemný krok zpět. Díky nové legislativě, která trestala stáčení tachometrů v Polsku až pěti lety vězení, byly postihy u našich severních sousedů nejtvrdší v rámci zemí V4. Věřím, že polští zákonodárci zvládnou tuto chybu rychle opravit, jinak by to bylo velké zklamání,“ uvedla Karolína Topolová, šéfka skupiny Aures Holdings, která v Polsku provozuje 9 poboček AAA Auto.

Související obsah

Zatímco loni největší český prodejce ojetin prodal v Polsku 9300 vozů, letos plánuje už 16000. Od nového zákona si prodejci slibovali, že jim pomůže v boji s nepoctivou konkurencí. Nový zákon o trestnosti stáčení tachometrů polský prezident podepsal teprve před dvěma týdny a platit měl od 25. května.

Stáčení tachometrů je v Polsku podobným problémem jako v Česku. “Odhadujeme, že v Polsku je tachometr stočený až u 80 % dovozových vozů, kterých se ročně na tamním trhu objeví přes milion. Počet zmanipulovaných vozů je tedy v Polsku obrovský a od nového zákona si všichni prodejci slibovali zásadní změnu, zejména v prevenci. V Polsku je totiž zcela běžné, že firmy nabízejí stáčení nejen na internetu, ale dokonce i na billboardech u hranic s Německem, odkud se auta dováží,“ popsala Topolová.

Související obsah

K úplnému vyřešení problémů se stáčením nejen v Polsku, ale i v Česku bude podle ní nutné v EU zavést sdílení dat ze všech zemí. “Dokud je možné do Polska nebo do České republiky přivézt stočený vůz a místní STK to nedokáže odhalit, budou podvodníci vozy nadále stáčet,“ uzavřela Topolová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události