Dekra

Necpěte se mezi kamiony! Takhle rozmáčkly Octavii jen ve 40 km/h

Dodržujete bezpečnou vzdálenost, nebo se občas při předjíždění nacpete těsně před kamion? Podívejte se, co se může stát. Naložené kamiony rozdrtily starší Ocatvii, ze které zbyla jen hromada plechu. Šance na přežití? Nula.

Test německé společnosti Dekra ukázal, jak devastující může být srážka kamionu s osobákem, který stojí na konci kolony nebo neprozřetelně vjede rozjetému náklaďáku do cesty.

Jeden kamion s plně naloženým návěsem stojí, druhý přijíždí zezadu. Mezi nimi stojící Škoda Octavia ve vteřině mizí. Na konci videa můžete vidět, co z ní zbylo. Cestující v osobním autě by v podobném případě neměli žádnou šanci na přežití.

Test proběhl při rychlosti pouze 43 km/h. Představte si, že čtyřicetitunový kolos přilétne zcela bez brzdění dvojnásobně rychle…

Související obsah

Jde o situaci typickou pro pravý dálniční pruh - osobní auto stojí v zácpě za kamionem a zezadu se blíží další. Nepozorný kamioňák si kolony nevšimne nebo začne brzdit pozdě.

Velmi podobně to ale může skončit, když se osobák při předjíždění nacpe mezi dva kamiony a prudce sníží rychlost. Ubrzdit čtyřicet rozjetých tun je nemožné.

Související obsah

Jak ukazuje další test Dekry, brzdná dráha naloženého kamionu je při rychlosti 80 km/h v lepším případě 40 metrů. U starých tahačů skoro 60 metrů! A to si připočítejte ještě reakční dobu řidiče.

Podívejte se na srovnání brzdné dráhy soupravy z 90. let a nového tahače s návěsem vybaveného moderními technologiemi. Oba kamiony byly naloženy na 38,5 tuny:

Dodržovat bezpečnou vzdálenost a pravidlo dvou vteřin se určitě vyplatí. V současné době je v mezirezortním připomínkovém řízení návrh, aby nedodržování bezpečné vzdálenosti bylo na českých silnicích postihováno v přestupkovém řízení - více čtěte ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události