Citroën

Fantomas, Bond, četník ze Saint Tropez. Znáte slavné role citroënů?

Fantomas, Bond, četník ze Saint Tropez. Znáte slavné role citroënů?

Bouračky, honičky, dramatické úniky, dokonce létání s tryskovým pohonem a samozřejmě také romantika. Automobily se značkou Citroën si ve filmové historii zahrály tisíce rolí. Ať už jako hlavní hvězdy nebo jako kompars. Jen taková legendární “bohyně” DS dostala na plátně či v televizi víc než 2000 rolí. Znáte alespoň ty nejslavnější?

Originální vzhled a inovativní technika předurčily vozy s dvojitým šípem ve znaku pro filmové plátno. Mezi největší hvězdy samozřejmě patří legendární modely 2CV, DS, Méhari, Traction Avant nebo Type H. Podívejte se na jejich neznámější role.

Citroën DS

Začněme rovnou s nejzářivější hvězdou. Nezaměnitelná silueta Citroënu DS se objevila v řadě filmů. Jedním z jejich neznámějších řidičů byl legendární zločinec Fantomas, který s ní ve filmu Fantomas se zlobí z roku 1965 při jednom ze svých úniků dokonce vzlétl…

Ale pozor, to rozhodně není vše! Podle mezinárodní filmové databáze si Citroën DS zahrál přes 2000 rolí. Užil si ho například Alan Delon, Jean Marais, Jean-Paul Belmondo, Louis de Funès, Pierre Richard nebo Gérard Dépardieu. Mnohdy v bláznivých honičkách.

Legendární automobil dostával role nejen od francouzských režisérů. Objevil se například v sérii Mission Impossible, ve filmech The Final Cut s Robinem Williamsem, Amélie z Montmartru, Šifra mistra Leonarda, Obchodník se smrtí či Zjizvená tvář. Steven Spielberg měl DS ve filmech Mnichov i Chyť mě, když to dokážeš s Leonardem DiCapriem. Uma Thurman ve sci-fi Gattaca řídila DS ve verzi kabrio. Den šakala zase připomněl atentát na francouzského prezidenta Charlese de Gaulla, při kterému mu DS zachránil život.

Související obsah

A DS, kterému se říkalo bohyně (francouzsky Déesses), si střihl dokonce i titulní roli. V road movie Bohyně z roku 1967 (The Goddess of 1967) natočené v roce 2000 se osamělý japonský mladík vydává hledat vytouženého veterána Citroën DS do Austrálie.

V televizi se DS mihl v legendárním seriálu Profesionálové, ale v Citroënu DS 20 Pallas z roku 1973 jezdí třeba i Simon Baker alias Patrick Jane v Mentalistovi.

Maličké role si legendární model zahrál dokonce v českých filmech a seriálech - objevil se v Konci velké šance, jednom z Třiceti případů majora Zemana, žlutá dééska se mihla v Jáchyme, hoď ho do stroje, další kus zničili ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. DS řídil i Josef Abrhám v Holce na zabití nebo Jiří Bartoška v televizním filmu Velký případ.

Další filmovou "star" najdete na následující stránce...

Citroën 2CV

Ikonická “kachna” samozřejmě ve výčtu slavných rolí francouzských aut nesmí chybět. Nejen u nás ji proslavily šílené vražedné jízdy sestry Klotyldy v sérii o četníkovi ze Saint Tropez, ve které zářil nezapomenutelný Louis De Funes.

Zásadní roli měla “kachna” i pro agenta 007 Jamese Bonda ve filmu Jen pro tvé oči (1981). Carole Bouquertová a Roger Moore se střídají za volantem žlutého Citroënu 2CV ve zběsilé honičce po španělském venkově. “Kačenka“ při ní předvádí šílené kousky.

Citroën pak vyrobil limitovanou sérii symbolických 700 kusů žlutých “kachen” 2CV 007 i s vyznačenými průstřely:

Inspektor Clouseau “jezdil” v Pomstě Růžového pantera v hodně vytuněné kachně, které říkal Silver Hornet (Stříbrný sršeň).

Dodávková verze si zahrála ve francouzské komedii Misionář, Bridgitte Bardot se v “kačence” proháněla Paříží ve filmu Otěže na krku.

Související obsah

Originálníá tvary citroënů jsou vděčné i pro tvůrce animáků. Romantické setkání zahrály v Autech 2 modely DS a právě 2CV:

2CV hrál nedávno v českém filmu Bobule. Vzniklo také několik dokumentů pořízených dobrodruhy, kteří se v malém citroënu vydávali na daleké cesty do nejzapadlejších koutů světa.

Citroën Méhari

Ani specifické “adventure” autíčko Citroën Méhari neuniklo pozornosti filmových tvůrců. A oblíbené je i u těch současných: svezlo Tildu Swinton ve filmu Oslněni sluncem (Nemravné léto) z roku 2015, hrálo i v Lásce na kari z roku 2014.

Další role jsou ale samozřejmě starší. Vůz s armádním stylem se objevil ve filmu z prostředí italských neonacistických gangů San Babilo - 20 hodin.

A služební Citroën Méhari vozil četníky ze Saint Tropez (mimochodem, v jedné “bourací” scéně z filmu Četník a četnice v následujícím sestřihu se s ním objeví i Škoda 100).

Citroën Traction Avant

Traction Avant je královna silnic z 30. až 50. let. Tomu také odpovídají role, které dostává. Podle mezinárodní databáze Traction Avant vytvořil přes 1300 filmových či televizních rolí. Jako oblíbené auto zločinců si zahrál v mnohých gangsterkách. A také v dobových snímcích z 2. světové války.

Související obsah

Hrál ve filmech Diva, Za zvuků hudby, Armáda stínů či Velký útěk se Stevem McQueenem, Charlesem Bronsonem a dalšími velkými hvězdami tehdejšího filmového plátna. V jedné ze scén se podílí na útoku na důstojníky SS vysedávající v kavárně:

Objevil se i v televizní sérii BBC SS-GB, vedle Rowana Atkinsona si zahrál v televizním filmu Maigret a případ mrtvého muže.

I další modely Citroënu mají v portfoliu stovky filmových a televizních rolí.

Související obsah

Oblíbenou “herečkou” je například vlnitá dodávka Type H, malá vozítka ze 60. a 70. let Ami a Dyane, modely GS a GSA či Citroen CX z osmdesátek a jeho nástupce XM, který blýskl i v akčních honičkách v Roninovi:

Řada filmových hvězd se značkou Citroën bude k vidění v sobotu 7. září na letišti v pražských Letňanech na celodenní oslavě 100 let francouzské značky.

Obří sraz klasických citroënů je přitom jen jednou z částí celodenního programu. Nachystány jsou nové modely s možností testovacích jízd, workshopy, stánky s francouzskou gastronomií a produkty, herní zóna pro děti se šlapacími autíčky a sousta další zábavy. Možná přijde i Fantomas a četník ze Saint Tropez… Více o akci ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události