Toyota

Jak se driftuje se sporťákem roku? Tahle mašina vás chce zabít! VIDEO

Jak se driftuje se sporťákem roku? Tahle mašina vás chce zabít! VIDEO
Zdroj: TN.cz / Adam Kozák

Nová generace legendární Toyoty GR Supra zvítězila v kategorii Sportovní vůz roku populární ankety Zlatý volant 2019. O vítězi rozhodla svými hlasy veřejnost - příznivci motorsportu mohli hlasovat pro jakýkoli sériově vyrobený vůz sportovního vzhledu či jízdních vlastností kterékoli automobilky. Je tohle vítězství zasloužené? Rozhodně! Přesvědčili jsme se na vlastní kůži…

Už když k tomuhle autu přicházíte, svírá se vám břicho (a nejen to). Toyota GR Supra budí respekt, ale zároveň se strašně těšíte, až usednete za volant, nakopnete burácející šestiválec a ucítíte pod sevřeným zadkem sílu těch 340 koní…

Supra je auto, na které jsem se neskutečně těšil a zároveň nikdy nezapomenu. Už jen proto, že jako malý kluk jsem bedlivě sledoval, jak Paul Walker ve známé “supře” MK4 projížděl ulice LA.

Toyota GR Supra byla zkonstruována s jediným cílem - poskytnout řidiči co nejvíce radosti za volantem. Základem sportovního kupé je vpředu uložený řadový přeplňovaný šestiválec o objemu 3,0 litru. Jednotka používající turbodmychadlo typu Twin Scroll, vysoce přesný systém přímého vstřikování paliva a proměnné časování ventilů dosahuje nejvyššího výkonu 340 koní a točivého momentu 500 Nm. Z 0 na 100 km/h vůz zrychlí za 4,3 s a nejvyšší rychlost je omezena na 250 km/h. Slušné…

Pohon zadní nápravy

Motor: Řadový šestiválec

Převodovka: 8 st. automatická

Výkon: 340 koní

Točivý moment: 500 Nm

Z 0 - 100 km/h za 4,3 sekundy

Maximální rychlost: 250 km/h

Spotřeba: 8-10 l/100km

Hmotnost: 1570 kg

Cena: 1 800.000 Kč

Návrat legendárního modelu patřil k nejvíce očekávaným a nejúspěšnějším modelovým premiérám loňského roku. Odezva evropských zákazníků byla mimořádná – do konce loňského roku se prodalo 1.150 vozů.

Japonský válečník s německými svaly

Všichni o nové generaci říkali, že to je v podstatě BMW Z4. Ano, technika je skoro stejná. Ale Supra je přesto úplně jiné auto. Zvenku má neuvěřitelně atraktivní křivky. Skvěle vypadá v červené, ale i šedé barvě, kterou jsme měli k dispozici.

Související obsah

Supra je výhradně dvoumístná. Není to žádný obr, při nastupování se musíte hodně poskládat a dovnitř v podstatě skočit. Ale když se pak usadíte v červeném interiéru, připadáte si jako král. Sedadla jsou anatomicky tvarovaná, sedí se hodně nízko, místa za volantem je přesto dostatek. Překvapil i prostor v “kufru” - na sporťák slušných 290 litrů.

Leckdo uvnitř kritizuje přílišnou strohost připomínající sdílení některých částí s německým sourozencem, ale nám vlastně nic nechybělo. Na rozdíl od BMW Z4 jsou k dispozici jízdní režimy - běžný a sportovní. Samozřejmě jsem tlačítkem na středové konzoli zvolil ten sportovní a vyrazili jsme Supru pořádně protáhnout na letištní plochu.

Byla by přece škoda v takovém autě nezkusit trochu toho driftu a neotestovat, co umí oněch 340 koní - podívejte se:

Nová Toyota GR Supra je jedním slovem jedinečná…Nejen, že je rychlá, ale také pohodlná, zábavná a zároveň agresivní. Rozhodně nic pro nezkušené začátečníky!

Šestiválec je kombinovaný pouze s osmistupňovou automatickou převodovkou, která veškerou sílu posílá výhradně na zadní kola. Manuál jsme trochu postrádali, na druhou stranu automat pracuje výborně.

Související obsah

Supra je proti BMW tužší i lehčí a má mezi nápravy ideálně rozloženou hmotnost v poměru 50:50. Když vypnete bezpečnostní systémy, máte pod sebou driftující raketu. Občas se pořádně vzpírá, občas vám přijde, že vás chce  zabít. Výsledkem je zvláštní kombinace: máte hodně respektu, ale zároveň cítíte, že je ten zabiják vlastně pořád pod vaší absolutní kontrolou.

Hlavně se však v každém okamžiku radujete. A o to tu jde především.

Supru jsme měli k dispozici na celý týden, zkusili jsme okresky i pohodovou jízdu po městě. Auto skvěle drží stopu v zatáčkách, adaptivní podvozek si až překvapivě dobře poradí s nerovnostmi a řidiči pomáhá i stabilizační systém.

Ve městě je nutné dávat pozor na větší díry a kanály (což se mi úplně nepodařilo), ale jinak je i jízda v ulicích naprosto pohodlná. Je však třeba počítat s vyšší spotřebou. A také se spoustou pozornosti, kterou tohle auto logicky poutá všude, kam s ním přijedete...


 

TN.cz / Adam Kozák, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události