řidiči

Boj na registru, přísnější STK. Jak se řidičů týkají tvrdá opatření? PŘEHLED

Boj na registru, přísnější STK. Jak se řidičů týkají tvrdá opatření? PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Servisy i stanice technické kontroly fungují v omezeném provozu. Stoupnout si do nekonečné fronty na registru může být velké riziko. Nechcete ho podstupovat? Podívejte se, jaké úlevy pro motoristy v době mimořádných opatření platí.

V roce 2020 skončí platnost více než 850.000 řidičáků, varovalo před časem ministerstvo dopravy. Co dělat, když se vás to týká?

Neplatný řidičák?

Úřady omezily úřední hodiny a vydávat se do fronty kvůli žádosti o nový průkaz může být zbytečně riskantní. Jak tedy postupovat? Dočasně můžete řídit i s propadlým řidičákem. Potvrzuje to ministerstvo vnitra:

“Osoby, jimž skončila platnost řidičského průkazu během nouzového stavu, mohou na území České republiky řídit motorové vozidlo pro příslušnou skupinu motorového vozidla). Po dobu trvání nouzového stavu není držitel řidičského průkazu, jehož platnost skončila během nouzového stavu, povinen jej odevzdat (tedy neplatí povinnost vyplývající z ustanovení § 113 odst. 2, kdy je držitel povinen bez zbytečného odkladu odevzdat příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností).”

Policie potvrdila, že k tomu bude při kontrolách přihlížet. A podobně to platí i u občanek:


“Občané, u nichž v občanském průkazu nebo v cestovním pase skončila doba platnosti těchto dokladů po dni 1. března 2020, mohou na území České republiky prokazovat svoji totožnost i nadále těmito neplatnými doklady. Je-li občan držitelem alespoň jednoho platného dokladu (občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz) upřednostňuje se prokazování totožnosti některým z těchto stále platných dokladů.”

Výjimka ale platí je pro doklady, jejichž platnost skončila v době přísných bezpečnostních opatření! Jakmile nouzový stav skončí, je třeba si okamžitě zažádat o nové.

Související obsah


Opravdu musíte na registr?

Registry řidičů i vozidel výrazně omezily provoz, nefungují on-line rezervace a před některými pobočkami se tak tvoří velmi dlouhé fronty, ve kterých to pak vře.

To je i případ pražského registru řidičů na Vyšehradě či registru vozidel na Bohdalci, kde mají dočasně otevřeno jen ve středu od 13:00 do 16:00 hodin. A včera tam bylo opravdu rušno.

Pracovní doba je určena pouze pro neodkladné záležitosti. Ve středu však registr řidičů odbavil 324 žadatelů a registr vozidel na Bohdalci přijal dokonce 2.291 žádostí k vyřízení. "Lidé se zde nejen uskupovali, ale také nedodržovali mimořádná hygienická nařízení, snažili se předbíhat ve frontách a nerespektovali výzvy zaměstnanců ani přivolaných strážníků," popisuje pražský magistrát.

Zároveň žádá občany, aby služby využívali jen v nejnutnějších bezodkladných případech a dodržovali hygienické požadavky. Magistrát zaznamenal například žadatele, který měl již půl roku neplatný řidičský průkaz, ale najednou ho nutně potřeboval rychle vyměnit. V dalším případě se pak řidička domáhala výměny řidičského průkazu, který má ovšem platnost až do konce letošního roku.

“Vyřízení řidičského průkazu nebo registrace vozidla rozhodně není neodkladný úkon, který by bylo nutné v tuto dobu řešit. Vláda nařídila omezení veškeré činnosti úřadu na pouze neodkladné úkony. Ostatně to je i jeden z důvodů, proč je úřední doba omezena,” dodává pražský magistrát, který s ohledem na středeční skutečnosti  připravuje úpravu provozní doby na pondělí a středu pouze pro objednané klienty.


Kam do servisu?

Vláda sice v některých opatřeních přitvrzuje, zároveň však dává výjimky automyčkám nebo třeba autoservisům. Ty tak mohou mít otevřeno a při plnění hygienických opatření se o vaše auta postarají.

Také autorizované servisy často fungují alespoň v omezeném režimu. “Naši autorizovaní partneři fungují v omezeném provozu a pro zajištění mobility občanů a firem poskytujeme na našich dealerstvích především servisní služby,” uvádí například české zastoupení Hyundai.

Související obsah

Otevřeno ale nemají všechny servisy. Některé služby omezily na nejnutnější případy, jiné pro jistotu zůstaly zavřené. Než vyrazíte do servisu s akutní poruchou, raději si ověřte, že má otevřeno. Dodržujte opatření, která servis zavedl. A opravy, které mohou počkat, raději odložte.


Otevřou automyčky?

Většina automyček po vyhlášení přísnějších opatření zavřela. Ale ministr průmyslu ve čtvrtek oznámil, že i myčky automobilů dostanou výjimku. Některé tak nejspíš znovu začnou fungovat a nabízet služby, které mohou pomoci při prevenci proti šíření nákazy. Pravidelné mytí a dezinfekce některých částí automobilů je skoro nutností…

Související obsah


Končí vám technická?


Také Stanic technické kontroly se týká výjimka a mohou tak fungovat. “Fungování stanic STK je povoleno, stejně jako opravy silničních vozidel, odtahy a odstraňování závad vozidel v provozu na pozemních komunikacích,” potvrzuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ani v případě STK ale neplatí, že mají automaticky otevřeno všechny. Některé omezily otevírací dobu, další neumožňují objednání předem, jiné preventivně provoz úplně přerušily. Raději si to ověřte předem.

Na stanicích je také třeba dodržovat nově zavedená opatření:

“Nově není umožněn vstup zákazníků do prostor příjmu zakázek. Tyto se budou přebírat pouze v okně vedle stávajícího příjmu zakázek, které bude viditelně označeno. Všechny zákazníky prosíme o maximální spolupráci při předávání dokladů a dodržování dostatečného odstupu od našich pracovnic i ostatních zákazníků. S doklady a hotovostí je vhodné předat i tel. č., na které budeme volat okamžitě při dokončení celé prohlídky, aby zákazníci mohli přistupovat k okénku jednotlivě.

S okamžitou platností nebude umožněn přístup zákazníků na pracoviště emisí ani technické kontroly. Jedinou výjimkou bude evidenční kontrola, při které si zákazník vjede dle pokynů technika STK na linku a bude instruován o dalším postupu. V případě jakýchkoliv závad zjištěných během technické kontroly, bude zákazník o tomto informován mimo prostory SME a STK, a to pouze jedním pověřeným pracovníkem,” vzkazuje například STK v Dolních Břežanech.

Úřady každopádně vycházejí z toho, že STK zatím fungují. I proto pořád platí:

Fyzická i právnická osoba se dopustí přestupku tím, že jako provozovatel silničního vozidla provozuje na pozemních komunikacích vozidlo, které je technicky nezpůsobilé k provozu.

Související obsah

Policisté sice připouštějí, že budou při kontrolách benevolentnější, ale v případě, že auto bez technické způsobí nehodu, může nastat problém. Pokud vám tedy končí platnost technické kontroly a chcete mít jistotu, že se nedostanete do potíží, raději se na některou z otevřených STK vydejte. Samozřejmě si nezapomeňte vzít roušku a dodržujte zavedená opatření.

Pravidla budou přísnější

Jak ve čtvrtek upozornil portál iDnes.cz ministerstvo dopravy chystá zpřísnění technických kontrol. Od července by mohla platit novela vyhlášky, která zavede tvrdší posuzování celé řady závad.

Přísněji se bude pohlížet na lehké závady, jako je nesvítící žárovka u registrační značky, prosakující nádržka na nemrznoucí směs do ostřikovačů zaseklé okénko nebo koroze na důležitých částech vozů, jako jsou brzdové trubky

Auto s takovou závadou na poprvé projde, ale technik řidiče upozorní a pokud se bude lehká závada opakovat po dvou letech, automaticky se přesune do kategorie závad vážných. A s takovou vadou už auto na silnici nemůže.

Související obsah

“Uvedené zhoršení hodnocení závad lehkých na vážné při následné pravidelné technické prohlídce naplňuje požadavek legislativy EU, která požaduje odstraňování i lehkých závad. Tento princip byl nastaven u takových závad, které v ­období mezi prohlídkami lze bez větších nákladů odstranit. Jedná se vesměs o případy uvolněných či povolených částí. Příkladem může být třeba uchycení tabulky registrační značky,“ cituje iDnes.cz mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události