Domácí

Parkování zdarma v mnoha městech skončilo. Kde už musíte zaplatit?

V řadě měst v pondělí skončila možnost bezplatného parkování v modrých zónách a na městských parkovištích. Řidiči, kteří auta zaparkují bez zaplacení nebo potřebného oprávnění, tak můžou být nemile překvapení. Vláda zrušila placené zóny 16. března, znovu je zavedla minulý týden.

Doba bezplatného parkování pomalu končí. Chomutov, Nový Jičín, Zlín, Ústí nad Orlicí, Kroměříž nebo Třebíč - tady všude už musejí šoféři od pondělka vytáhnout peněženky, pokud chtějí odstavit auto na městských parkovištích.

"V Karlových Varech do dnešního dne v podstatě neplatila vyhrazená parkoviště, to se ale mění," přiblížil v pondělí mluvčí magistrátu Karlovy Vary Jan Kopál. "Opět platí jak zóny placeného stání, tak zóny pro rezidenty," přidal mluvčí Pardubic Radim Jelínek.

Některá města peníze od řidičů vybírala už od minulého týdne. Patří k nim Děčín, Jihlava, Česká Lípa, Teplice nebo Liberec. Mnohde ale lidé dostali možnost si na nové podmínky zvyknout a pokuty se začínají vybírat až nyní.

Související obsah

"V kontrolách a v monitoringu jsme byli benevolentní, a to do včerejšího dne, tedy do neděle 3. května. Od pondělí je monitorovací auto opět v ulicích," informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Stejně benevolentní byli k řidičům i v Plzni, třeba České Budějovice pak zrušily parkování zdarma v pátek. "Modré zóny začaly platit k 1. 5. Byl tam nějaký třídenní prostup, kdy jsme potřebovali celý ten systém zprovoznit," uvedl náměstek primátora pro dopravu Viktor Lavička (ANO).

V Praze mohou řidiči parkovat zdarma ještě celý tento týden. "V hlavním městě obnovíme zóny placeného stání od 11. května," sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Související obsah

Od stejného data začnou vybírat pokuty i v Olomouci nebo Chrudimi. V Opavě, Příbrami nebo Vsetíně řidiči za parkování platit nebudou ještě dva týdny. "My jsme prodloužili nezpoplatněné stání až do 17. 5. letošního roku," doplnil mluvčí Opavy Tomáš Navrátil.

Bezplatné parkování mělo původně fungovat do konce nouzového stavu. Kabinet ale minulé pondělí rozhodl, že opatření zruší.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události