Dacia

Dacia slibuje nejlevnější elektromobil v Evropě. Podívejte se, co nabídne

Dacia slibuje nejlevnější elektromobil v Evropě. Podívejte se, co nabídne
Zdroj: Groupe Renault

Dacia svými levnými modely dobývá evropské trhy a motá hlavu konkurenci, teď plánuje revoluci v elektromobilitě. Odhalila svůj první 100% elektrický model Spring, se kterým chce Evropě ukázat, že i elektromobily můžou být levné.

Showcar Dacia Spring Electric rumunská automobilka představila v březnu, během půl roku koncept převedla do sériové podoby. Ve čtvrtek večer odhalila malé elektrické SUV, které si ponechá označení Spring. Na trh by mělo dorazit příští rok na jaře.

Spring Electric bude nejdostupnějším elektromobilem do města na trhu, slibuje Dacia. Finální cenu oficiálně ještě nezveřejnila, ale prý by se měla pohybovat někde na hranici 10.000 eur, takže by se vešla pod 300.000 korun.

Spring je určen zejména pro jízdu po městě či okreskách, svědčí o tom i jeho maximální rychlost na úrovni 125 km/h.

"Značka Dacia se vždy snažila nově definovat podstatu automobilismu. V automobilovém průmyslu jsme známí svými revolučními modely, napřed Logan, poté Duster, který zpřístupnil SUV všem. Dnes přichází další revoluce pod názvem Dacia Spring, která opět zamíchá kartami, tentokrát jako každému dostupné řešení elektromobility," uvedl Denis Le Vot, člen výkonného výboru skupiny Renault, do které značka Dacia patří.

Výbava bude mít dva stupně. Už v té základní bude šest airbagů, systém nouzového brzdění, elektrický posilovač řízení, všechna boční okna i zrcátka elektricky ovládaná, manuální klimatizace, dálkové centrální zamykání nebo hlasové ovládání. Baterie je zahrnuta v kupní ceně. Za příplatek je například systém asistence parkování s couvací kamerou.

Související obsah

Spring má prvky akčního SUV: zvýšenou světlou výšku (150 mm prázdný vůz), výrazné blatníky, přední a zadní ochranu nárazníků a střešní lišty. Zavazadlový prostor má objem 280 litrů, pro větší modularitu jsou zadní opěradla sklopná a prostor pro náklad v této konfiguraci poskytne přibližně 600 litrů. Přitom jde pořád o malé auto do města: délka 3,73 m, šířka 1,62 m (bez zpětných zrcátek) a výška 1,51 m.

Přední maska Spring Electric je vyplněna 3D reliéfem se znakem Dacia a elegantně zakrývá dvířka dobíjecí zásuvky, které se otevírají z kabiny. Jako řadící páka slouží jednoduše ovladatelné chromované otočné kolečko se třemi polohami: D (drive/jízda vpřed), N (neutral/neutrál) a R (return/zpátečka).

Dacia za nízkou cenu slibuje jednoduchý a spolehlivý elektrický pohon s dojezdem 225 km, plynulé zrychlení bez škubání, provoz bez hluku spalovacího motoru a bez zbytečných vibrací.

"V Evropě činí průměrná délka každodenní jízdy 31 km v segmentu A (auta do města). Na základě těchto dat by modelu Spring stačilo pouze jedno nabití týdně," obhajuje poměrně krátký dojezd.

Elektrický pohon 33 kW (44 koní) je spojen s baterií o kapacitě 26,8 kWh, Dacia při tom využívá technologie Renaultu. Na vůz dává záruku 3 roky nebo 100.000 km a na baterii 8 let nebo 120.000 km.

Související obsah

Bezplatná aplikace MY Dacia umožňuje zjistit přes smartphone v reálném čase úroveň stavu baterie, zbývající dojezd v kilometrech, vzdáleně spustit klimatizaci a lokalizovat vozidlo v reálném čase. Je-li Spring Electric připojen k dobíjení, aplikace může informovat o stavu nabíjení,a dokonce jej spustit nebo zastavit.

Elektromobil se bude vyrábět i ve variantě přizpůsobené pro sdílení a také jako užitková verze určená primárně pro rozvážku v centrech přeplněných měst.

Spring pro trh sdílených vozů je předem připravený pro zástavbu technologií operátorů, umožňující geolokaci a dovolující odemyknout/zamknout vozidlo pomocí smartphonu. Tato verze je k dispozici v bílé a stříbrné barvě a bude nabízena s černým čalouněním a vůči zašpinění odolným potahům.

Užitkový Spring Electric Cargo je zase vybaven zavazadlovým prostorem zvětšeným o místo pro zadní sedadla, s plastovým potahem podlahy a vnitřních podběhů, čtyřmi upevňovacími oky a přepážkou oddělující cestující vpředu od nákladového prostoru. Nákladová délka této specifické verze činí 1033 mm při objemu 800 litrů a užitečném nákladu 325 kg.

Novou elektrickou Dacii skupina Renault představila na právě probíhající akci Renault eWays. Francouzi představili také koncept elektrického kompaktního hatchbacku Renault Mégane eVision, který by se měl vyrábět od příštího roku. "Dnes skupina Renault učinila další krok a zavázala se dosáhnout v Evropě do roku 2050 uhlíkové neutrality. Do roku 2030 si klade za cíl snížit své emise CO2 o 50% v porovnání s rokem 2010.V rámci trhu, na kterém se za 5 let prodá 50% elektrických nebo hybridních vozů, budou mít do roku 2022 všechny nově prodávané modely elektrickou nebo elektrifikovanou verzi," prohlásil šéf Renaultu Luca de Meo.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dacia

Důležité Události