Létající auto

Slovenské létající auto ve vzduchu! Na letoun se umí změnit za 3 minuty

Sen slovenských vizionářů dostal reálné obrysy - létající auto firmy KleinVision před pár dny skutečně vzlétlo. Podívejte se na senzační záběry prvního letu!

Za méně než tři minuty se z auta stane letoun! Nejnovější generace létajícího automobilu AirCar vyvinutá slovenskou společností KleinVision poprvé vzlétla, V Pieštanech před pár dny absolvovala dva krátké zkušební lety. Příští rok by měla být připravena vstoupit na trh, na silnice i na nebe.

Zveřejněné záběry ukazují transformaci ze sportovně vyhlížejícího vozu na letadlo, start, průběh letu i hladké přistání, po kterém se malý letoun opět "složí" do podoby futuristického auta.

"Letové parametry potvrdily všechny teoretické kalkulace, na kterých byl vývoj založen," komentoval zkušební lety zakladatel a šéf společnosti a zároveň autor konceptu Štefan Klein. S prvními úspěšnými vzlety zaujal i světová média, cituje ho například britský Daily Mail.

Vývojáři tvrdí, že se létající auto může pohybovat rychlostí kolem 200 km/h s doletem až 1000 kilometrů. Firma stroj prezentuje jako ideální prostředek pro cestování ve volném čase i pro komerční taxislužbu.

Související obsah

Jde už o pátý prototyp. AirCar má rozkládací křídla a vzadu jednu vrtuli. Křídla se složí tak, že auto zabírá běžné parkovací místo. Létající vozidlo umožní zákazníkům využít lokální letiště a přistávací plochy blízko jejich konečných destinací a zároveň vyřeší dopravu na posledním úseku od letiště do cíle."Ve svém AirCar můžete dojet na golfové hřiště, do kanceláře, do nákupního centra nebo do hotelu a zaparkovat ho na běžném parkovacím místě," popsal spoluzakladatel KleinVision Anton Zajac.

Dvoumístný model, který byl testován na Slovensku, váží 1100 kilogramů a unese dalších 200 kilo. Pohání ho motor BMW s objemem 1,6 litru, který generuje výkon 140 koní. Na vzlet a přistání potřebuje zhruba 300 metrů dlouhou dráhu.

Po dokončení všech zákonem požadovaných letových zkoušek a certifikací plánují vývojáři vybavit letoun ještě výkonnějším motorem a věří, že bude připravený k prodeji do šesti měsíců. Dokonce už je prý na obzoru první zájemce. Podrobnosti o ceně zatím společnost nezveřejnila.

Slováci chtějí se létajícím vozem dobýt svět. Vizionář Klein na realizaci svého snu pracuje už dvacet let. Spolupracoval na inovativních výzkumných projektech s předními automobilovými značkami včetně Audi, Volkswagenu či BMW. Podílel se na vývoji průmyslových strojů i elektrických skútrů.

Související obsah

Vášeň pro létání ho přivedla k tomu, že spolu se svým bratrem a blízkými přáteli založil charterovou leteckou společnost AirExplore. Sám má za sebou stovky hodin ve vzduchu.

Celou dobu snil o vlastním létajícím autě. Před čtyřmi lety odešel ze společnosti AeroMobil a založil vlastní malou firmu, se kterou chce svůj cíl dotáhnout. Jeden z prototypů KleinVision úspěšně testovali už vloni na letišti v Nitře.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Létající auto

Důležité Události