Hypersporty

Nové nejrychlejší auto světa umí 533 km/h. Zažijte rekord přímo v kabině!

Potvrzeno: Svět produkčních aut má nového rekordmana. Tahle kára umí 533 km/h! Hypersport SSC Tuatara je nově nejrychlejším sériově vyráběným vozem světa. Zlomil dosavadní rekordy Bugatti Chiron Super Sport 300+ i Koenigsegg Agera RS.

To, o čem už se několik dní spekuluje, je potvrzeno. Americký hypersport SSC Tuatara totálně zbořil bájnou hranici 500 km/h - po dálnici v Nevadě letěl rychlostí 533 km/h! Převzal tak korunu pro nejrychlejší produkční auto světa.

Oficiální nový rekord pro Guinessovu knihu zní: 508,6 km/h (316,11 míle za hodinu), protože pravidla nařizují dvě jízdy (každou v jiném směru), z nichž se počítá výsledný průměr.

Britský závodník Oliver Webb Tuataru rozdráždil na 532,93 km/h, v opačném směru zvládl "jen" 484,4 km/h. Přesto hned po rekordní jízdě hlásal, že bez bočního větru by vůz dokázal ještě víc!

Související obsah

Automobilka Shelby Super Cars si v Nevadě připsala i další rekordy:

- nejrychlejší letmá míle (s letmým startem) na veřejné silnici průměrnou rychlostí 503,92 km/h,

- nejrychlejší letmý kilometr na veřejn é silnici průměrnou rychlostí 517,16 km/h,

- a samozřejmě nejvyšší rychlost dosažená na veřejné silnici 532,93 km/h.

Americký výrobce si s potvrzením rekordu dal docela načas, pokus proběhl už 10. října na dálnici 160 nedaleko Las Vegas, která byla v tu chvíli samozřejmě pro veřejnost uzavřena.

 

Podívejte se na šílenou rekordní jízdu přímo z pohledu řidiče:

Americký hypersport tak pokořil dosavadního oficiálního rekordmana Koenigsegg Agera RS, který v roce 2017 na stejné dálnici v nevadské poušti dokázal "letět" průměrnou rychlostí mírně přes 447 km/h.

Ještě rychlejší byl v září 2019 Bugatti Chiron ve speciální verzi Super Sport 300+. Na testovací trati Ehra-Lessien v Německu prolomil hranici 300 mil v hodině a dostal se až na 304,7 mph, tedy přes 490 km/h. Jenomže pouze v jednom směru… Údajně proto, že povrch dráhy neumožňoval opakovat jízdu i obráceně, bylo by to prý při takové rychlosti moc nebezpečné. Oficiálním rekordmanem se tak Chiron nestal.

SSC Tuatara má sílu až 1775 koní (1305 kW), kterou generuje dvakrát přeplňovaný dvoulitrový motor V8 od Nelson Racing Engines o objemu 5,9 litru.

Související obsah

Automatizovaná sedmistupňová převodovka přenáší na zadní kola nejvyšší točivý moment 1 735 Nm jv 6 800 otáčkách za minutu. V závodním režimu se o řazení stará inteligentní robot s reakcí v kratší než 100 milisekund. Hypersport váží necelých 1250 kilogramů a může se pochlubit koeficientem odporu 0,279 díky aktivním aerodynamickým prvkům.

Takhle řve nový král:


 

Automobilka chce postavit celkem 100 kousků, cena začíná v přepočtu někde na hranici 40 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události