Svolávací akce

Do servisů musí půl milionu peugeotů a citroenů! Hrozí poškození brzd

Do servisů musí půl milionu peugeotů a citroenů! Hrozí poškození brzd
Zdroj: Profimedia

Automobilky Peugeot a Citroën svolávají do servisů auta s benzínovým tříválcem 1.2 litru. Může u nich selhat posilovač brzd, upozorňuje portál Svolávačky.cz.

Přes 530 tisíc peugeotů a citroënů musí do servisů, dotýká se jich celosvětově vyhlášená svolávací akce kvůli možnému poškození vakuové pumpy a selhání posilovače brzd.

Podle německého úřadu pro motorová vozidla KBA se bude celosvětově svolávat zhruba 370 tisíc aut Peugeotu a 160 tisíc vozů značky Citroën.

Mělo by jít o modely:

Peugeot Partner, 208, 2008, 308, 3008 a 5008 a

Citroën Berlingo, C3, C3 Picasso, C4, C4 Cactus, C4 Picasso, DS3 a DS4,

konkrétně většinou o auta, která byla vyrobena mezi březnem 2013 a dubnem 2017 a jsou vybavena přeplňovaným benzínovým tříválcem o objemu 1,2 litru.

Podle vyjádření skupiny PSA, které obě značky patří, může k poškození dojít asi u šesti procent těchto vozidel. Každopádně se bude vyměňovat olejové čerpadlo, ozubený řemen a případně i další součásti.

V Česku by se podle zastoupení automobilek měla svolávací akce týkat 91 vozů značky Citroën a 765 aut značky Peugeot.

Související obsah

"O velkém opotřebení ozubeného řemenu a následném poškození vakuového čerpadla a posilovače brzd u benzínových přeplňovaných tříválců 1.2 litru se na německých fórech majitelů peugeotů diskutuje už od léta 2019. Mnozí z nich se podivovali nad tím, že tento problém nebyl dosud řešen oficiální svolávací akcí a opravy zdarma se prováděly pouze v rámci takzvané kulance, o kterou musel zákazník požádat," popisuje český portál Svolávačky.cz, který o velké svolávací akci informoval.

Podle některých diskutujících je možným důvodem problémů nesprávná volba materiálu pro ozubený řemen pracující v olejové mlze. Oficiální zpráva výstražného informačního systém EU Rapex uvádí, že "vakuové čerpadlo může být poškozeno v důsledku oděru materiálu ozubeného řemene". Spekuluje se ovšem také o nekompatibilitě s palivem E10.

Související obsah

Německé zastoupení skupiny PSA svolávání aut do servisů nejdříve odmítalo potvrdit, ale nakonec to udělal sám výrobce. Podle mluvčího PSA začala v Německu svolávací akce 12. listopadu 2020. Liší se však oficiální číslo - PSA udává, že se v Německu problém týká necelých 20 tisíc aut, federální úřad KBA varuje německé majitele téměř 50 tisíc vozů!

Související obsah

Pokud nedojde k opravě, existuje ve střednědobém horizontu riziko, že dotčené vozidlo bude odstaveno, vyplývá z varování úřadu, který v souvislosti s popsanou závadou eviduje 15 případů poškození a dvě nehody bez zranění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události