Škoda Auto

Plány Škodovky na příští rok: Fabia i jako kombi a auto, o němž se nemluví

Plány Škodovky na příští rok: Fabia i jako kombi a auto, o němž se nemluví
Zdroj: Škoda Auto

Letos přišla automobilka Škoda Auto s novou generací Octavie i prvním elektrickým SUV Enyaq. A napilno bude v jejích českých závodech i příští rok. V plánu je navýšení výroby Enyaqu a také představení jeho zatím utajované verze kupé. Škodovka navíc finišuje se čtvrtou generací Fabie, od VW dostala svolení i na její prodlouženou variantu.

Elektromobil Škoda Enyaq Coupé už je možné na českých silnicích zahlédnout při testování. Přes kamufláž jsou jasně patrné nové sportovní tvary. Škodovka o ní zatím nemluví, ale moderní variantu SUV kupé by měla představit hned na jaře.

Vnější vzhled by měl být blízko původního konceptu Vision IV, kvůli sportovní zádi se zmenší zavazadlový prostor, ale jinak se toho proti klasickému Enyaqu moc nezmění. Stejná je paltforma i název, který jen doplní označení "Coupe".

Sériovou výrobu Enyaqu Škodovka rozjela teprve nedávno. Postupně chce navýšit kapacitu na 350 aut denně, linku přitom bateriové SUV sdílí s Octavií a Karoqem. Octavií se na stejné lince vyrábí denně 1150.

Související obsah

Šéf Škody Thomas Schäfer tvrdí, že zájem o Enyaq na evropských trzích je vysoký. Automobilka původně počítala s roční produkcí 70 až 80 tisíc vozů, tu ale podle všeho hned příští rok navýší. Škoda bude postupně elektrifikovat celou modelovou řadu, ale podle Schäfera budou spalovací motory nadále hrát důležitou roli.

Související obsah

Nová Fabia i jako kombík

Na moderní platformě koncernu Volkswagen MQB A0 a tudíž i s mnohem modernější výbavou vyjede příští rok nová generace hatchbacku Fabia. Dlouho to vypadalo, že nebude mít variantu kombi, ale mateřský koncern nakonec kývl a tak Češi o oblíbený kombík nepřijdou. Díky prodloužení hatchbacku tak bude mít Škodovka na trhu výhodu, podobně krátké a levné kombíky konkurence nenabízí.

Související obsah

Pod kapotou by měly být zážehové tříválce a mluví se i o benzínovém čtyřválci 1.5 a také o G-Tec variantě a mild hybridech na stlačený zemní plyn. Naopak s dieselovými fabiemi je konec.

Modernizace SUV a stěhování Superbu

Spíš kosmetickou modernizací by příští rok měly projít i škodovácká SUV Kodiaq a Karoq.

Naopak česká automobilka přijde o výrobu Superbu, kterou mateřský Volkswagen stěhuje na Slovensko. Podle vedení společnosti tím Škoda Auto získá dostatečnou kapacitu pro zvýšení objemu výroby oblíbených SUV Kodiaq a Karoq i pro budoucí výrobu dalšího modelu.

Související obsah

Z nabídky pak nejspíš definitivně zmizí městský elektromobil Škoda Citigoe iV. Ten už teď není dostupný a v dalších plánech zatím nefiguruje. Model kvůli vysokým nákladům na výrobu podle vedení Škody "není ekonomicky životaschopný".

Související obsah

Spokojení zaměstnanci díky bonusům

Odborářům ve škodovce se ještě před koncem roku podařilo dotáhnou kolektivní vyjednávání s vedením společnosti. Podle uzavřené dohody se příští rok zaměstnancům zvýší některé benefity.

"Zároveň došlo k dohodě o vyplacení jednorázové prémie ve výši 4000 korun už v listopadové mzdě společně s výplatou druhé části zaručeného bonusu,“ uvedl odborový předák Jaroslav Povšík. Přes negativní vliv pandemie na letošní výrobu tak zaměstnanci dostanou poměrně slušné "kaprovné".

Od příštího roku se také navýší příspěvky při narození dítěte na 10.000 korun, příspěvek na doplňkové penzijní spoření i dotace na hlavní jídlo. Zaměstnanci budou mít možnost požádat o vyšší zápůjčku na modernizaci a rekonstrukci svého bydlení a lepší podmínky budou také u zápůjček na koupi vozů, nově i ojetých.


Plány v Indii, Rusku i Africe

Škodovka dostala od Volkswagenu na příští rok nové úkoly. Dál se bude starat alespoň o vývoj Superbu a kromě toho převzala také vývoj nové generace vozů střední třídy pro hlavní značky celého koncernu. Česká značka navíc bude zodpovědná za aktivity celého Volkswagenu na dalších (mimo)evropských trzích. K regionu Indie dostala na starosti také Rusko a severní Afriku. "Skutečnost, že vedení koncernu nám svěřilo tyto úkoly, zdůrazňuje velkou důvěru ve schopnosti zaměstnanců společnosti Škoda Auto,“ míní předseda představenstva Schäfer.

V Indii Škodovka nejspíš už na jaře představí produkční verzí malého SUV VisionIN.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události