Ford

Šílený výsledek testu. Jak je možné, že auto dostane za bezpečnost nulu?

Šílený výsledek testu. Jak je možné, že auto dostane za bezpečnost nulu?
Zdroj: Latin NCAP

Tohle si Ford za vitrínu nedá. Jeho levný model absolutně pohořel v crash testech. Podle výsledků je skoro zázrak, že to auto drží vůbec pohromadě.

Ford Ka už dávno není originální a jasně rozpoznatelný malý kulatý třídveřový hatchback, který před lety docela často brázdil i české silnice. S generační obměnou se z něj stalo Ka+, tedy o třídu větší nepříliš nápadité auto, které kromě pětidvéřové varianty vyjelo i jako sedan.

První studie debutovala v Brazílii, další v Indii. Bylo evidentní, na jaké trhy s tímhle modelem Ford míří. V Brazílii je Ka+ druhým nejprodávanějším vozem. Byl to delší dobu také jediný trh, kde se tohle poměrně levné auto dalo sehnat. Postupně ale Ford záběr rozšířil a prodával Ka+ v Indii (sedan měl označení Figo), Mexiku, Jižní Africe, Argentině a jeho pětidveřová varianta pak i v Evropě.

Na výsledné podobě se projevilo snižování nákladů, i když výbava je poměrně slušná. S bezpečností už to tak slavné není. Z Latinské Ameriky dorazily naprosto tragické výsledky crash testů. Ford Ka+ v základní výbavě (v tomto případě ve verzi sedan) nedostal od Latin New Car Assessment Program (NCAP) ani jednu hvězdu.

Související obsah

I podrobnější hodnocení je zoufalé, přestože model má ve standardní výbavě alespoň dva airbagy. Ochrana dospělých cestujících při čelním nárazu je podle expertů ještě přiměřená, zejména v oblasti hrudníku, hlavy a krku.

Ochrana kolen je však na hraně a nejvíc to model schytal za ochranu v případě nárazu z boku a zezadu. Velmi slabá je hlavně ochrana hrudníku a krční páteře, sedačky jsou nestabilní. Bezpečnost dospělých je tak hodnocena na 34 procent.

Za ochranu dětí Ka +, dostal pouhých 4,57 bodu z 49 maximálně možných, což dává pouze devět procent. Za bezpečnostní prvky sedm procent. A pokud jde o ochranu chodců, podle výsledků crash testu je padesátiprocentní, ale vůz ani nesplňuje všechny předpisy…

Související obsah

V podstatě to znamená, že jste v tomhle autě v ohrožení, ať už sedíte za volantem nebo na některém z míst pro spolujezdce. Jak se vůz hroutí při nárazech, je dobře patrné ze záběrů, které vznikly při testování:

Celkové nulové hodnocení je dost hrozivé i vzhledem k tomu, že se dostupné auto v Brazílii i dalších zemích prodává ve velkém. Podobně špatně přitom dopadl další v Brazílii hodně populární nízkorozpočtový kompaktní model Hyundai HB20.

Ford reagoval prohlášením, že pracuje na upgradech na standardním vybavení rodiny Ka. V plánu je přidání bočních airbagů a elektronické kontroly stabilizace ve všech verzích kompaktního hatchbacku i sedanu. Změny by měly nastat s novou verzí modelu Ka v roce 2022.

Související obsah

Fordv Evropě prodává Ka+ ve verzi upravené podle vyšších nároků evropských řidičů s vylepšenou konstrukcí předního pomocného rámu a specifickým naladěním odpružení i tlumení. Na evropské trhy včetně českého dorazilo Ka+ v roce 2016, o dva roky později pak modernizovaná verze ke které přibyla i "offroadově" vyhlížející oplastovaná varianta Active a s tříválcovým benzinovým motorem 1,2 místo dosavadního čtyřválce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události