Nissan

Zásadní novinka Nissanu. Oblíbený Qashqai vyjíždí ve třetí generaci

Populární crossover Nissan Qashqai dospěl do třetí generace. Novou podobu svého zásadního modelu ukázala automobilka v úterý ve světové premiéře. Kromě upraveného designu slibuje o trochu víc místa, technologické inovace i unikátní kombinaci benzínu a elektřiny pod kapotou.

Nissan prezentuje svůj model Qashqai jako zakladatele populárního segmentu crossoverů. Od roku 2007, kdy ho vypustila na trh, se v Evropě prodalo víc než 3 miliony těchto vozů.

Qashqai byl vzor pro mnohé další značky. Nissan u toho chce zůstat a svou pozici v evropském segmentu crossoverů ještě posílit. Populární model teď představil ve třetí generaci.

Pro japonskou automobilku je nový Qashqai zásadní, hodně na něj spoléhá. "Výchozím bodem pro design a vývoj byla hloubková analýza vztahů, které jsme měli se všemi našimi zákazníky za posledních 13 let. Umožnilo nám to pochopit jejich potřeby a zejména to, co si cení na crossoveru, který denně používají a na který se spoléhají," říká viceprezident pro plánování produktů společnosti Nissan Europe Marco Fioravanti.

Design měl na starosti londýnský tým Nissan Design Europe, vývoj probíhal v britském Cranfieldu. "Ačkoli je to stále ve svém stylu nezaměnitelný Qashqai, je jeho třetí generace svalnatější, s ostřejšími linkami a více moderní," tvrdí o novince automobilka.

Související obsah

Nový Qashqai má větší chromovanou masku chladiče, kterou doplňují úzké Full LED matrix světlomety s charakteristickým podpisem denního svícení ve tvaru bumerangu.

Z boku dodává vozu sportovnější charakter jediná "rychlá linka" po celé délce. Podběhy vyplňují až 20placová kola.

Třetí generaci Nissan postavil na nové alianční platformě CMF-C. Chtěl udržet současné proporce, aby se Qashqai dokázal pohodlně pohybovat v ulicích města a snadno se vešel na parkovací místa, a zároveň poskytl slušný vnitřní prostor.

Víc prostoru v kabině i kufru

V nové generaci přesto vůz trochu poporostl - na délku o 31 mm. Rozvor se zvětšil o 20 mm a nepatrně větší je i výška (+ 35 mm) a šířka (+ 29 mm). Prostor pro kolena pro cestující vzadu se zvětšil o 28 mm na 608 mm, vepředu i vzadu se zvýšil prostor nad hlavou cestujících o 15 mm. Základní konstrukce vozu je při tom o 60 kilo lehčí a o 41% tužší než u současného modelu.

Kapacita zavazadlového prostoru s elektricky ovládanými dveřmi se proti předchozí generaci zvýšila o víc než 50 litrů, částečně díky tomu, že vylepšené zadní zavěšení umožnilo snížit podlahu. Vylepšené boční dveře mají také usnadnit nastupování i přístup k dětem a batolatům na dětských sedačkách.

Nový Qashqai bude k dispozici v 11 barvách karoserie s pěti dvoubarevnými kombinacemi.

Prémiový interiér

S kabinou si designéři hodně pohráli. Přibyly prémiové materiály a bílé ambientní osvětlení, které má uklidňovat. "Velká pozornost byla věnována také ergonomické a estetické kvalitě tlačítek a spínačů s vysoce kvalitní hmatovou odezvou," doplňuje Nissan.

Qashqai nabízí pokročilý informační a zábavní systém s větším moderním displejem a širokým portfoliem připojených služeb i aplikaci, která umožňuje interakci s vozidlem a jeho monitorování. řidiči je k dispozici i head-up displej s největší úhlopříčkou v segmentu.

Související obsah

Výhled z vozu zlepšuje větší sklon čelního skla, tenčí přední sloupek i umístění bočních zrcátek na dveřích, namísto A sloupku.

Unikátní pohonné jednotky

V nabídce motorů bude benzinová 1.3 DIG-T s technologií mild-hybridního pohonu ve dvou verzích s výkonem 138 a 156 koní. Pracuje pouze s 12V systémem, ale poskytovat má více výkonu a točivého momentu než klíčoví konkurenti. Doplní ho vylepšené převodovky. Pro silnější variantu s automatem bude k dispozici i pohon všech kol.

Kromě mild-hybridu dostane Qashqai i plně hybridní pohon e-Power s unikátní technologií Nissanu. Benzínový motor o objemu 1.5 litru není spojený s koly, ale funguje jako generátor pro nabíjení baterie. Kola tak pohání výhradně elektřina. Spalovací motor tak pracuje v optimálním rozsahu otáček a pomáhá k maximální účinnosti při nízké spotřebě.

"Jedná se o jedinečné řešení, které kombinuje příjemné lineární zrychlení, které je charakteristické pro elektromobil, ale bez nutnosti nabíjení. Motor může vždy běžet v optimálním režimu, což vede k vynikající účinnosti a nižším emisím CO2 ve srovnání s tradičním spalovacím motorem. Díky čistě elektrickému pohonu nedochází k žádné prodlevě jako u spalovacího motoru nebo tradičního hybridu," doplňuje automobilka.

Související obsah

Elektromotor podobné velikosti a s podobným výkonem ho lze najít v elektromobilech značky Nissan. Konečný výkon unikátního systému dosahuje 187 koní (140 kW). Okamžitá reakce jako u elektromobilu přináší vzrušující pocit z vysokého točivého momentu a skvělou úroveň zrychlení při různých rychlostech, což usnadňuje předjíždění nebo najíždění na dálnici a zvyšuje pocit jistoty za volantem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události