Volkswagen

Volkswagen rozeseje po Evropě továrny na baterie. Ve hře je i Česko

Volkswagen rozeseje po Evropě továrny na baterie. Ve hře je i Česko
Zdroj: Volkswagen

Kromě automobilů a dílů by se v Česku brzy mohly vyrábět i baterie do elektromobilů. Koncern Volkswagen zvažuje, že u nás postaví jednu ze svých evropských továren, která mu má zajistit dostatek akumulátorů pro pokračování elektrickou ofenzívy.

Šest továren s celkovou kapacitou 240 gigawatthodin ročně hodlá po Evropě během devíti let postavit německý koncern Volkswagen. Fabriky by mu měly zajistit dostatek baterií pro elektromobily.

První továrna má stát nejpozději v roce 2026 nejspíš ve Španělsku, kde vyrábí dceřiná značka Seat. Uvažuje se i o Portugalsku nebo Francii. Další lokality VW hledá a rozhlíží se i v Česku, základně škodovek. Ve východní části Evropy je ve hře také Slovensko a Polsko. "Východní" závod na baterie by měl stát v roce 2027, uvedl koncern v pondělí během konference Power Day 2021, při které představoval strategii v oblasti baterií a nabíjecí infrastruktury v rámci celé skupiny Volkswagen Group.

Na stavbě továren se mají podílet i partneři německého gigantu. Zatím Volkswagen vyrábí baterie v německém Salzgitteru a s firmou Northwolt buduje další závod na severu Švédska. Švédové od VW prý dostali zakázku v přepočtu na víc než 300 miliard korun. Ani to ale na současnou elektrickou ofenzívu nestačí.

Související obsah

Automobilky kvůli přísným emisním normám v Evropě chrlí jeden elektromobil za druhým a nedostatek baterií je brzdí.

Gigantickou fabriku na baterie chce v Německu postavit americká Tesla. Její šéf Elon Musk není žádný troškař a tak tvrdí, že u Berlína vybuduje největší továrnu na baterie na světě. Volkswagen tak vytáhl svou strategii jako odpověď na nedávno zveřejněný americký plán.

Související obsah

Volkswagen zároveň oznámil, že chystá vlastní typ článků, které by zlevnily výrobu baterií. Náklady by prý mohly klesnout až o půlku, což by mohlo vést ke kýženému zlevnění elektromobilů. Právě jejich vysoká pořizovací cena a následně rychle klesající hodnota vozu je jednou z hlavních překážek masového rozšíření elektromobility.

Související obsah

Druhou zásadní překážkou je nedostatečná nabíjecí infrastruktura. I na tom chce německý koncern zapracovat. S energetickými firmami plánuje výrazné rozšiřování sítě nabíjecích stanic po Evropě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volkswagen

Důležité Události