Toyota

Drzý přírůstek mezi vymírajícími mini auty. Má být levný, i tak bude vyčnívat

Malá Toyota Aygo dostane moderního nástupce. Aygo X Prologue je nová vize japonské automobilky ve třídě minivozů určených pro evropský trh. Má být stylovější, výraznější a zároveň si zachovat příznivou cenu jako základní, nejdostupnější model Toyoty.

Evropské návrhářské centrum automobilky Toyota vytvořilo na základě modelu Aygo jeho stylovější modifikaci pojmenovanou Aygo X Prologue. Jejím cílem je ukázat, že i vozidla tradičně označovaná jako nejdostupnější modely značky mohou vyčnívat.

Toyota je po většinu 21. století evropským lídrem ve třídě minivozů a na tento segment se hodlá zaměřit i v budoucnu, přestože řada automobilek výrobu nejmenších aut vzdává kvůli tomu, že nedokáže držet nízkou cenu vzhledem k vysokým nákladům na výrobu.

Aygo už od svého uvedení v roce 2005, kdy převzalo roli nejdostupnějšího modelu od Toyoty, cílí svojí hravostí hlavně na (duchem) mladé a progresivní zákazníky. Boduje odvážným vzhledem i zajímavou jízdní dynamikou a značce tak dokázalo přilákat řadu nových evropských zákazníků. Vyrábí se spolu se sourozenci koncernu PSA ve středočeském Kolíně.

Související obsah

Toyota teď pověřila své evropské návrhářské centrum ED² v Nice vytvořením následovníka. Vznikl speciální tým, který pro vůz navrhl ještě smělejší a výraznější vzhled. "Každý si zaslouží senzační vůz. Při pohledu na Aygo X Prologue mohu s hrdostí prohlásit, že přesně takový náš tým stvořil a do tohoto segmentu přináší revoluční změnu,“ říká prezident ED² Ian Cartabiano.

Zatím jde sice jen o koncept, už teď je ale jasné, že nová generace maličkého modelu Aygo bude rozhodně nepřehlednutelná. Aygo X Prologue je neméně zábavné jako stávající Aygo, ale nyní i s určitým prvkem nabroušenosti a drzosti. Větší kola a zvýšená poloha za volantem se odráží v lepším výhledu ven, a tím i přehledu o dění na vozovce. Výrazný dvoubarevný lak karoserie násobí ostrý profil malého auta. Agresivnější image ještě akcentuje nová klínovitá linie střechy.

Související obsah

High-tech přední světlomety ve tvaru křídel obepínají horní část kapoty motoru. O něco níže zaujme velká maska chladiče, mlhová světla a kryt nárazníku, ve všech případech s motivem šestiúhelníku.

Aygo X Prologue disponuje řadou praktických prvků zaměřených na svobodnou mobilitu. V ochranném krytu zadního nárazníku konstruktéři umístili držák k upevnění nosiče jízdních kol. Střešní nosič zase svým vzhledem opticky navazuje na šestiúhelníková zadní světla. Ve vnějším zpětném zrcátku je upevněna akční kamera.

Související obsah

Pro podtržení ostřejší podoby vozu použili návrháři výrazné barvy. Vybírali z konkrétních "ingrediencí", jako jsou chilli papričky, zázvor, wasabi a černý pepř - podívejte se v úvodním videu. Barevnost posouvá o level výš jemný poprašek modrých metalických vloček ve směsi laku. Rudý lak dostal "ostré" označení "zářivá chilli červená".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události