Audi

Už i Audi se vzdává. Končíme s vývojem spalovacích motorů, vzkazuje

Už i Audi se vzdává. Končíme s vývojem spalovacích motorů, vzkazuje
Zdroj: Audi AG

Ještě na podzim šéf Audi vzkazoval, že to automobilka z Ingolstadtu se spalováním jen tak nevzdá. Uběhlo pár měsíců a všechno je jinak.

"I přes nemalé investice nadále počítáme s dalším vývojem spalovacích motorů, jehož cílem bude vytvořit co nejhospodárnější pohonné jednotky," tvrdil vloni v říjnu šéf Audi Markus Duesmann s tím, že zákazníci Audi stále milují i vznětové motory a německá automobilka je bude chtít zachránit před stále přísnějšími emisními regulacemi. "Smrt spalovacích motorů bude výsledkem politického rozhodnutí a rozhodně neproběhne simultánně po celém světě," dodal.

Necelý půlrok poté i on pod tlakem okolností otočil. "Plány EU na ještě přísnější normu Euro 7 jsou velkou technickou výzvou, která má jen malý přínos pro životní prostředí, ale zároveň extrémně omezuje možnosti spalovacích motorů," řekl Duesmann pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Související obsah

Audi tak s okamžitou platností ukončí vývoj benzínových i dieselových jednotek. Nemá to prý smysl. "Už nebudeme vyvíjet nové generace spalovacích motorů. Místo toho přizpůsobíme naše stávající motory novým emisním předpisům," vzkazuje šéf automobilky.

Související obsah

I Audi tak dává větší logiku elektromobilita - do pěti let chce nabídnout 20 elektrických modelů. Po velkém SUV e-tron a sportovním e-tron GT bude v dubnu následovat malé SUV Q4 e-tron, které by mělo být cenově dostupnější. "Bude se dobře prodávat,“ je přesvědčený Duesmann.

Automobilka i díky tomu nejspíš zvládne dodržet emisní normy EU, aby nemusela platit vysoké pokuty.

Související obsah

Duesmann alespoň slíbil, že současné spalovací motory bude chtít udržet v nabídce co nejdéle to půjde. I Audi ale nakonec bude muset jejich prodej ukončit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události