Covid-19

Ukazuje se, že se nákaza v továrnách nešíří, tvrdí firmy z autoprůmyslu

Ukazuje se, že se nákaza v továrnách nešíří, tvrdí firmy z autoprůmyslu
Zdroj: Škoda Storyboard

K nákaze nedochází uvnitř firem, tvrdí Sdružení automobilového průmyslu. Počet pozitivních testů ve fabrikách automobilek a dalších podniků dodávající pro automobilový průmysl klesá. Problém je ale s PCR testy a vysokými náklady na samotestování.

"I po třech týdnech je patrné, že průmyslové podniky a zejména firmy automotive nejsou problémem, ale naopak součástí řešení. Na základě minima pozitivních záchytů, které jsou navíc jen dílčí a nikoliv klastrové, se ukazuje, že k nákaze nedochází uvnitř firem. Potvrzuje to nakonec i velmi dobrou komunikaci firem se zaměstnanci, kteří se k dodržování protipandemických opatření stavějí odpovědněji,“ říká Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).

Počet pozitivních záchytů klesá, ještě v prvním březnovém týdnu jich bylo 1 %, v minulém týdnu už 0,5 %. "Záchyt se tedy snižuje každým cyklem o 0,2 % a z téměř jednoprocentního podílu odhalených nákaz v prvním březnovém týdnu tak v mezidobí klesl téměř na polovinu. Následné PCR testy zpravidla infekci potvrdí u 80 až 90 % záchytů," uvádí AutoSAP s tím, že první tři týdny povinného testování tak ve firmách potvrdily stabilní pokles zachycených případů a tudíž i významný příspěvek automobilového průmyslu ke snižování virové nálože v populaci.

Související obsah

Systém ale podle asociace dál vykazuje nedostatky, které je zapotřebí doladit. Problémem zůstává hlavně doba do provedení potvrzujícího PCR testu. Průměrná čekací doba na potvrzující test je téměř dva a půl dne, výjimkou však nejsou případy, kdy lidé museli na potvrzení čekat až pět dní. Po tuto dobu samozřejmě musí dodržovat pravidla izolace.

Že to je pro firmy problém potvrdil dotazníkový průzkum AutoSAP a Svazu průmyslu a dopravy, kterého se ve dnech 25 až 26. března účastnilo 55 společností reprezentujících téměř šedesát procent všech zaměstnanců firem sdružených v AutoSAP, tedy téměř 80 tisíc lidí.

"Společným jmenovatelem nejčastějších výtek je systém PCR konfirmace, na kterou musejí pozitivně testovaní často dlouho a v nejistotě čekat. Proto apelujeme na navýšení kapacit testování, což přispěje ke zkrácení lhůt nejen pro firmy, ale pro všechny občany,“ vzkazuje Petzl.

Související obsah

"Pro firmy je potíží také často nejednotný postup praktických lékařů při nařizování karantény či izolace, a prostor ke zlepšení systému je určitě také ve vyjasnění pravidel a jednotného výkladu povinností firem směrem k hygienickým stanicím," míní.

Většina velkých firem využívá především externí poskytovatele zdravotních služeb. Naopak firmy do 250 lidí rovnoměrně využívají kombinací externích poskytovatelů a samotestování na pracovišti.

"Firmy k testování přistupují velmi zodpovědně, přičemž zbytečně nezatěžují systém veřejných odběrových míst. Pouze dvě menší firmy, které navíc mají své zaměstnance dislokovány po celém Česku, využívají veřejná testovací centra,“ doplňuje šéf AutoSAP.

"V případě samotestování téměř dvě třetiny firem využívají testy s cenovkou výrazně vyšší než 100 Kč, dodatečné náklady se pohybují v řádu jednotek milionů korun. Pokud stát plánuje udržet tento systém delší dobu, je pro zachování kvality testování určitě na místě diskutovat o zvýšení příspěvku blíže k reálným cenám kvalitních testů," dodává.

Související obsah

Firmy také volají po seznamu doporučených testů s ověřenou citlivostí. V dotazníku to uvedlo 84 % z nich. Především velké podniky pak deklarují svoji připravenost pomoci České republice s rychlým a efektivním očkováním, nejen pokud jde o zaměstnance, ale i jejich rodinné příslušníky a další osoby.

Podívejte se, jak se vyrábí škodovky v době mimořádných opatření:
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události