Domácí

VIDEO: Z českých silnic jsou strašlivé tankodromy. Podívejte se na tu hrůzu!

Silnice během letošní zimy dostaly zabrat. Jsou plné děr a výmolů. Podle správců jde o nejhorší situaci za posledních 15 let. Opravy budou stát odhadem nejméně dvakrát tolik než loni. Na řadě míst jsou vozovky v tak dezolátním stavu, že si na nich řidiči ve velkém poškozují svá vozidla.

"To je naprosto ostré, jak kolo sjede, tak zevnitř té gumy je to prořezané," popisuje jeden z řidičů. Cenu pro nejhorší silnici Česka by mohla získat ta mezi Prostějovem a Boskovicemi na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje. Řidiči kličkují mezi obřími výmoly a ničí si v nich svá auta - hlavně pneumatiky. "Jel jsem desítkou, chodec by mě předběhl. Sjelo mi to do díry krajem a prorazil jsem kolo," přidává další motorista.

Na úseku jsou sice značky se sníženou rychlostí, ale ani to nepomáhá.

A podobně to vypadá i nedaleko odtud, mezi Dlouhou Loučkou a Křivou. "Budeme dělat opravy po zimním období napříč Olomouckým krajem," reagoval náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Zácha.

Související obsah

Příznivá situace není ani na Chrudimsku. Na silnici u Štěpánova je s trochou nadsázky víc míst bez asfaltu než s ním. Jednomu z výmolů už se nedá ani vyhnout, je přes celou šíři silnice, krajnice chybí úplně a podloží se drolí.

Plná děr je i silnice mezi Jihlavou a Pávovem a stovky dalších úseků po celém Česku.

Leckde už silničáři začali s opravami. Čeká je, ale pořádná fuška. Jedna z čet opraví denně zhruba 10 kilometrů silnic, u Symče na Chrudimsku ale jde práce pomaleji, je tam nespočet děr.

Tak moc jako po letošní zimě, kdy se často střídaly tuhé mrazy a prudká oteplení, nebyly silnice poničené dlouhá léta a silničářům to pořádně provětrá pokladny. "Tahle zima je nejhorší za posledních 15 let," potvrdil Martin Málek ze správy silnic v Jihlavě.

Související obsah

"Budeme na silnicích 1. třídy i dálnicích dohromady potřebovat nějakých 630 miliónů korun, to je dvojnásobek toho, co jsme potřebovali vloni," uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jiří Rýdl.

A ještě větší sumu - odhadem přes miliardu - budou stát opravy na silnicích druhých a třetích tříd a ve městech.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události