Autobazary

Covid mění preference. Česko už není rájem nafty, diesely prohrávají i u ojetin

Covid mění preference. Česko už není rájem nafty, diesely prohrávají i u ojetin

Dieselové motory se vytrácejí z nabídky nových aut a vypadá to, že nafta postupně prohraje i na trhu ojetin. Poslední dobou na českém trhu rostou hlavně prodeje benzínových aut a hybridů. A benzín se začíná prosazovat i u dodávek a kombíků.

Pandemie už rok hýbe celosvětovým děním. Automobilové trhy připravila o růst, ale zároveň ovlivňuje i chování zákazníků. Ti tak začali více přemýšlet o tom, jaký typ automobilu a zejména pak jeho pohonná jednotka jsou pro ně a jejich využití ideální.

Vytrvale roste podíl benzínových motorizací a rostou i prodeje aut s hybridními nebo plně elektrickými motory, vyplývá z kontinuální analýzy prodejů sítě autobazarů AAA Auto.

"Téměř rok se pohybujeme v systému plném zákazů a nařízení, které výrazným způsobem zasahují do života celé společnosti. Lidé mají například omezené možnosti cestování a tomu přizpůsobují i výběr vozu, který si pořizují,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny Aures Holdings, která síť autocenter AAA Auto provozuje.

Související obsah

Není to tak dlouho, kdy bylo Česko i další středoevropské země považovány za "dieselový" region. "V posledních pár letech se trend obrací a v současnosti už benzínové motorizace vedou prodejní statistiky s podílem 49,4 %. Diesely mají 48,2 %, zbytek připadá alternativním palivům. V Polsku jde poměr ještě více ve prospěch benzínu, tam je podíl již lehce přes 60 %. Pouze na Slovensku stále vedou diesely s 51,6 %, ale svůj náskok pomalu ztrácí i zde," doplňuje Vaněček.

Jsou kategorie, kde se trendy od roku 2019 nijak významně nezměnily. Sem patří například hatchbacky, kde se podíl benzínových motorizací pohybuje dlouhodobě vysoko, okolo 77 %

Související obsah

Benzínové motory se ale začaly více prosazovat i u kombíků, i když tady si zatím nafta pořád drží jasnou převahu. Ojetých kombíků se s benzínovým motorem prodá "jen" 33 %

Nástup benzínu je jednoznačně patrný u stále populárnější kategorie sportovně užitkových vozidel SUV a crossoverů. Oproti roku 2019 podíl benzínových motorizací vzrostl o 7,7 procentního bodu na současných 49,9 %. "Je to dáno tím, že automobilky dnes produkují mnohem více modelů této kategorie a zároveň se u velké části zákazníků snížily vzdálenosti a četnost jízd, ke kterým automobil používají, takže se jim úspornější naftový motor nevyplatí,“ vysvětluje Petr Vaněček.

Související obsah

Zajímavý je vývoj u dodávek, které byly vždycky téměř výhradně dieselové. Ale pozor, benzín i tady poskočil - zatímco dřív byl jeho podílu nulový, teď se na trhu prodává skoro tři procenta benzínových aut v této kategorii. Růst je způsoben zařazením benzínových motorizací do pick-upů a malých dodávek, které využívají zejména stále rostoucí rozvážkové služby ve městech.

Související obsah

Existuje ale kategorie, kde je trend opačný. Jsou to sedany a luxusnější limuzíny využívané zejména středním a vyšším managementem ve firmách. Tam je patrný příklon k naftě - podíl benzínových motorizací poklesl od roku 2019 ze 44 % na současných 36,8 %. "Tady si to vysvětlujeme downsizingem, kdy automobilky postupně vyřazují z nabídky kultivované víceválcové benzinové motory, které nahrazují právě diesely nebo hybridní pohony. Ostatně velkých sedanů s hybridním ústrojím přibývá a s ním i jejich prodeje v rámci trhu ojetin, kde se dnes jedná už téměř o jedno procento,“ uzavírá Vaněček.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události