Za volantem

Jezdíte vzadu bez pásů? Nepřipoutaný cestující může zabít i řidiče, varují experti

Jezdíte vzadu bez pásů? Nepřipoutaný cestující může zabít i řidiče, varují experti
Zdroj: Profimedia

Nepřipoutaný spolucestující zabije i vás. Nebo vás doživotně zmrzačí. S takovým vzkazem apeluje na řidiče i jejich spolujezdce portál Nebouram.cz. Poutáte se na zadních sedačkách?

V rychlosti 50 km/hod. působí na nepřipoutaného člověka ve vozidle při nárazu síly, které odpovídají pádu ze třetího patra na betonovou plochu. Nepřipoutaný spolucestující tak může při nehodě nejen přijít sám o život, ale může vážně zranit nebo zabít řidiče či spolujezdce na přední sedačce. "Tělo vymrštěné nárazem (třeba i jen při náhlém brzdění) sejme cestou kohokoli silou až šedesátinásobku jeho vlastní váhy," varuje portál Nebouram.cz, který se zaměřuje na bezpečnost na českých silnicích.

​"Prosíme proto, nevyjíždějte, dokud nebude komplet celá posádka připoutaná. A nespekulujte, kdo by za neštěstí nesl právní zodpovědnost. Tu morální totiž nese řidič, protože má právo prostě nenastartovat," dodává. Naráží při tom na to, že řidič osobáku není právně odpovědný za připoutané dospělé pasažéry, přesto by je podle expertů upozornit měl. "Je to slušnost, ale hlavně neformální povinnost šoférů," podotýká dopravní expert Roman Budský.

Související obsah

​Za porušení povinnosti být za jízdy připoután hrozí pokuta až 2000 korun, ve správním řízení pak 1500 až 2500 korun a 3 body v rámci bodového hodnocení. Jde přitom pořád o jeden z nejčastějších přestupků. Pokutu platí ten, kdo pásy nepoužil, ale v případě nepřipoutání dítěte nese odpovědnost řidič. "Porušení této povinnosti speciálně u dětí považujeme za jedno z nejrizikovějších, se kterým se na silnicích bohužel setkáváme dnes a denně. Proto chci zdůraznit, že na takové jednání zaměřujeme v rámci dohledu zvýšenou pozornost. Je nutné, aby si lidé primárně uvědomili, že takové jednání může mít klíčový vliv na následky případné dopravní nehody," říká šéf dopravní policie Jiří Zlý.

Související obsah

​Odborníci opakují, že použití bezpečnostní pásů násobně zvyšuje šanci na přežití. A to i u cestujících vzadu. Zatímco řidiči i spolujezdci na předních sedačkách se dnes většinou poutají, na zadních sedačkách už to taková samozřejmost není.

Při nehodách pak dochází ke zlomeninám žeber, poškození životně důležitých orgánů, vnitřnímu krvácení, zlomeninám stehenních kostí nebo pánve a také k vážným úrazům hlavy. Rozšířený názor, že při lehkém nárazu se lze zapřít rukama, je mylný. Už při nízké rychlosti působí při nárazu na tělo síly, které nelze takto překonat.

Setrvačná síla vymrští tělo nepřipoutaného pasažéra ze sedačky tak prudce, že často smrtelným následkům už nemůže zabránit ani správně aktivovaný airbag. Ten je totiž svojí konstrukcí účinný právě v kombinaci se zapnutými bezpečnostními pásy, má za úkol vytvořit ochranný prostor mezi hlavou cestujícího a deformující se kostrou automobilu. A bez použití pásů může spíše uškodit než pomoci.

Související obsah

​I crash testy potvrzují, že nepřipoutaná posádka má výrazně nižší šanci na přežití. Nepřipoutaný pasažér na zadním sedadle může ohrozit život cestujících na předních sedadlech už při nárazu v padesátikilometrové rychlosti. Figuríny v takových případech při nárazu dokážou zdeformovat opěru sedadla před sebou. V případě skutečné nehody by to zásadně ovlivnilo biomechanické zatížení řidiče během nárazu a člověk sedící za volantem by měl velmi vážně poraněnou hlavu a krk, těžké následky by si odnesl také jeho hrudník a páteř.

Ještě horší nebezpečí hrozí například volně se pohybujícím dětem. Ty může totiž náraz vymrštit z auta ven.

"Je nutné, aby si nejen řidiči, ale také spolujezdci uvědomili, že bezpečnostní pás je stále nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti. Jeho aktivní používání tak má zcela nezastupitelnou roli na cestě ke snižování počtu úmrtí a těžkých zranění při dopravních nehodách na českých silnicích," dodává šéf BESIPu Tomáš Neřold.

Následující video je jen pro otrlé povahy. Sestřih situací z celého světa koloval před časem na sociálních sítích a upozornil na něj i BESIP s prostým komentářem: Proč je připoutání důležité...

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události