Domácí

Stát plánuje pomoci automobilkám. Chce proplatit náklady na zaměstnance

Stát chce pomoci automobilkám postiženým nedostatkem čipů a polovodičů tím, že jim proplatí náklady na zaměstnance. Podle ministra obchodu, průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) by se mohl například aktivovat program Antivirus. Mladoboleslavská automobilka už avizovala, že příští týden zastaví, nebo výrazně omezí výrobu.

Největší výrobce automobilů v Česku od příštího pondělí výrazně utlumí výrobu. Už teď kvůli chybějícím čipům a polovodičům ruší směny. "My plánujeme od 42. týdne vzhledem k aktuálnímu nedostatku některých komponentů, které obsahují nedostatkové polovodiče, buď omezení, nebo, pokud to situace bude vyžadovat, i úplné odstavení výroby," sdělil vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera.

"A proto dochází k hromadění vyrobených aut na sklad, která není možné dokončit a kompletovat," myslí si ekonom Petr Studnička.

Související obsah

Počet aut, která čekají na dokončení v továrnách Škodovky, se dlouhodobě pohybuje mezi 30 a 50 tisíci. Zaměstnanci, kteří jsou doma, dostávají 85 % průměrné mzdy. Pomoci automobilovému průmyslu chce stát pomocí programu Antivirus a kurzarbeitu. Cílem je ochránit pracovní místa.

"Je nutno vidět, že se to dotýká rovněž tisíců jejich dodavatelů. Je otázkou, jestli bychom neměli rychle nastartovat Antivirus, který je schválen," nechal se slyšet ministr Karel Havlíček.

Na kurzarbeitový program Antivirus si chce vláda půjčit evropské peníze, Evropská komise (EK) to ale zatím neschválila. Systém kurzarbeitu, tedy že se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát, tak zatím nefunguje.

"Kdyby vláda jednala o něco dříve, už jsme ten zákon mohli mít. Na druhou stranu to, že ministr Havlíček chce pomoci, když ten zákon nemáme, je asi v pořádku," uvedl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Související obsah

"Tady hrozí ten dominový efekt, to znamená ztráty lidí, firem budou obrovské. A bude to samozřejmě i dopad na státní rozpočet, a to celkem citelný," doplnil předseda SPD Tomio Okamura.

Mladoboleslavský gigant tvoří totiž zhruba pět procent českého HDP. "Je čtvrtým největším plátcem daní v ČR. Ročně odvádí v řádech miliard korun. Bude záležet, na jak dlouhou dobu by případně tato podpora měla fungovat," vysvětlil Studnička.

Kurzarbeit navíc počítá s podporou maximálně 12 měsíců. "Ten by pomohl, ale pouze v případě, že ten čipový hladomor bude trvat pouze krátkou dobu. Bohužel to vypadá, že bude trvat až do roku 2023," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Propouštění ale podle automobilky nehrozí. "Naší nejvyšší prioritou je a zůstane dlouhodobé zajištění odpovídající výše náhrady mzdy našich zaměstnanců," uzavřel Kotera. Kvůli situaci v automobilovém průmyslu, který zaměstnává v Česku zhruba 180 tisíc lidí, se v pondělí sejde tripartita.

Vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka ohledně pomoci automobilkám:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události