Autonovinky

Ostrá Škoda Afriq dostává konkrétní obrysy. Podílí se na ní i divize Motorsport

Pětadvacet žáků středního odborného učiliště v Mladé Boleslavi společně s divizí Škoda Motorsport vyvíjí závodní verzi modelu Škoda Kamiq. Jejich koncept se jmenuje Afriq a bude z něj 4,36 metru dlouhý a 1,79 metru široký závodní speciál připomínající vozy z legendární Rallye Dakar.

Škoda Afriq vznikne jako studentský koncept, který je tradičně v režii žáků Středního odborného učiliště Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Unikátní studie vznikají už od roku 2014 jako plnohodnotná auta přestavěná z klasických modelů Škodovky. Žáci s podporou mistrů odborného výcviku a expertů automobilky na vývoj, design a výrobu sami vytvářejí originálně navržené a ručně vyrobené unikáty od prvního tahu tužkou. Přestože to bývají velmi zajímavá vozítka, do sériové výroby se nemají šanci prosadit.

Letošní žákovský vůz poprvé v historii tradičního projektu vzniká ve spolupráci se Škoda Motorsport a těží ze 120 let zkušeností v motoristickém sportu. Poprvé je základem městské SUV Kamiq, které dostane závodní proporce a svým vzhledem připomene vozy z legendární Rally Dakar, která má kořeny v pouštích severní a západní Afriky.

​Koncept tak dostal jméno Afriq. Důvod je ještě jeden - marketingový. Název má připomenout, že Škoda Auto od začátku letošního roku zodpovídá za veškeré aktivity koncernu Volkswagen v severní Africe.

"Jménem Afriq a poctou nového žákovského vozu ke kořenům Rallye Dakar na africkém kontinentu, žáci zvyšují povědomí o nově přidělené odpovědnosti společnosti Škoda Auto za region severní Afriky. Podobně jako v Indii a v Rusku chceme i na africkém kontinentu přinést naše know-how do dynamicky se rozvíjejících regionů, abychom efektivně využili již existující synergie koncernu," podotýká vedoucí Řízení regionu Severní Afrika Arwa Oeljeklaus.

Související obsah

​Afriq bude dlouhý 4362 milimetrů, rozvor má 2649 milimetrů a žáci zrealizovali řadu nových, neobvyklých nápadů. "Je skvělé vidět, kolik nadšení a kreativity vložili naši žáci do tohoto projektu. Ve spolupráci s mistry odborného výcviku, kteří naše studenty provází s vysokým osobním nasazením a pečlivě s nimi pracují na všech detailech, realizují účastníci projektu každý rok nápady, které překvapí i odborníky. Žáci vždy dokáží dát svému vysněnému vozu jedinečný charakter," říká vedoucí týmu ze Škoda Academy Zdeněk Stanke.

Související obsah

​Projekt žákovského vozu každoročně nabízí budoucím kvalifikovaným pracovníkům možnost prokázat svůj talent a dovednosti ve spolupráci s odborníky automobilky. Žáci se díky tomu učí pracovat v týmu a na projektu kombinovat plánování s praktickou realizací, včetně prezentace své práce členům představenstva.

Podívejte se na předchozí studentské vozy:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události