Za volantem

Komplikace, nebo usnadnění cesty do Chorvatska? Slovinsko mění výběr mýta

Komplikace, nebo usnadnění cesty do Chorvatska? Slovinsko mění výběr mýta
Ilustrační snímek. | Zdroj: Profimedia

Pro Čechy, kteří každý rok skoro v milionovém počtu míří k Jadranu, je to velmi důležitá informace: Do seznamu zemí, které mají elektronickou dálniční známku, bude nově patřit i Slovinsko. Vybírání mýta by mělo být jednodušší, ale zas tak prosté to nebude. Na úskalí spojená s přechodem na elektronické známky upozorňuje automotoklub ÚAMK.

Slovinsko zavádí elektronické dálniční známky a pro motoristy to znamená několik nástrah, na které si musí dát při plánování cesty na Jadran pozor.

První bod bude do letní sezóny vyřešený: v prosinci 2021 a lednu 2022, ještě bude platit přechodné období, kdy zůstanou ve hře tradiční nalepovací kupóny nebo výhradně celoroční elektronické známky.

Už zakoupené celoroční "papírové“ známky platí do 31. ledna 2022. Od února ale už všechny typy vinět budou mít výhradně elektronickou podobu.

V platnosti zatím zůstávají ceny i platnost krátkodobých známek. I v elektronické podobě se tedy pro osobní auta budou dál prodávat 7 denní a měsíční známky.

Související obsah

​U auta do hmotnosti 3,5 tuny, u něhož výška kapoty nad přední nápravou nepřesahuje 1,3 metru, tak za slovinskou známku zaplatíte 110 eur (zhruba 2800 korun) na rok, 30 eur (760 korun) na měsíc nebo 15 eur (380 korun) na týden. Do této kategorie patří většina osobních aut.

Pro vozidla vozidla s maximální hmotností 3,5 tuny, jejichž přední kapota však přesahuje 1,3 metru, jsou ceny dvojnásobné. Do této kategorie patří například osobní dodávky.

Motorkáři budou nadále moci využívat vinět na rok, půl roku a týden. Zaplatí za ně 55 eur (1400 korun), 39 eur (990 korun) nebo 7,5 eura (190 korun).

Nákup bude možný jak online, tak ve vybraných prodejnách a čerpacích stanicích na území Slovinska.

Elektronická viněta už, stejně jako u nás, nebude vázána na kalendářní rok, ale zůstane platná po dobu jednoho roku od zvoleného data, které určí motorista dnem nákupu. Začátek platnosti lze odložit maximálně o 30 dní.

Související obsah

​Platit můžete kreditní kartou přes platební bránu nebo převodem na účet slovinského správce dálniční sítě DARS. V posledním případě je ale třeba počítat s tím, že známka začne platit nejdříve za 4 pracovní dny, až se převod zaúčtuje.

Slovinská elektronická viněta bude, stejně jako ta česká, svázána s "espézetkou". Pro nákup tedy bude třeba uvést registrační značku vozidla, stát, ve kterém je auto registrováno a také mýtnou třídu podle výšky přední kapoty vozidla. "Slovinská strana upozorňuje, že pokud se registrační značka v systému neshoduje s registrační značkou vozidla, bude to odpovědnými orgány vnímáno tak, že mýtné za vozidlo nebylo zaplaceno," upozorňuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Za takový přestupek může být uložena pokuta výši 300 eur (přes 7600 korun).

Elektronické mýtné budou kontrolovat kamery na dálnicích, kontrolních stanovištích i ve vozidlech policie a celníků.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události