Za volantem

Alkohol jako sváteční hrozba na silnicích. Češi prý bývají v prosinci opatrnější

Alkohol jako sváteční hrozba na silnicích. Češi prý bývají v prosinci opatrnější
Zdroj: Mediafax

Namrzlé silnice, snížená viditelnost či sváteční řidiči – rizika, na která je nutné se připravit v prosinci na českých silnicích. Konec roku je navíc spojen s řadou svátků, a tedy i oslav, nejednou se skleničkou v ruce. Ze statistik ale vyplývá, že si Češi dávají na alkohol za volantem stále větší pozor.

Počet autonehod, které byly v prosinci zapříčiněny pod vlivem alkoholu, loni klesl o pětinu. Podíl na pozitivním trendu mají zesílené policejní kontroly a prý i zvyšující se opatrnost řidičů samotných.

Z policejních statistik, které zveřejnila Platforma VIZE 0, vyplývá, že prosincové nehody si v uplynulých letech vyžádaly životy zhruba 3 % celkových obětí nehody, u kterých hrál roli alkohol. V případě těžkých zranění se jednalo o zhruba 6% podíl.

Navzdory adventním oslavám tedy prosinec patří k měsícům, kdy si na alkohol za volantem řidiči dávají největší pozor. Mezi roky 2019 a 2020 byl v prosinci dokonce zaznamenán největší pokles nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, a to ze 412 na 330.

Související obsah

​"Svou roli nesporně hrají zesílené policejní kontroly, čehož si řidiči bývají vědomi. Na konci roku navíc média tématu alkoholu za volantem věnují nadprůměrnou pozornost. Stále více motoristů se vnitřně ztotožňuje s tím, že alkohol za volant prostě nepatří," uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Období mezi vánočními svátky, a pak také přelom července a srpna, kdy se konají letní festivaly, patří tradičně k rekordním pro prodejce alkohol testerů. Ty sice nejsou součástí povinné výbavy na českých silnicích, přesto je do ní někteří řidiči zařazují dobrovolně.

"Stále více řidičů si za bezpečnost a jistotu, že se riziku vyhnou, raději připlatí. Bohužel ale bývá pravidlem, že si řada řidičů na pořízení detektoru vzpomene až ve chvíli, kdy jej právě potřebují," říká Libor Novák, výkonný ředitel společnosti Dräger, jejíž alkotestery používá i česká policie.

Související obsah

​Zájem je podle něj především o produkty určené firmám a soukromým osobám. Ve výjimečných případech se ale stává, že i soukromé osoby žádají model užívaný policií.

Alkohol se letos zatím podílel na více než 4000 dopravních nehodách. Většina provinilců nadýchala přes 1,5 promile. Takové množství alkoholu v krvi odpovídá asi třem skleničkám vína u ženy nebo čtyřem skleničkám u mužů.

Fatálně ale končí i nehody, u kterých řidiči nadýchali méně než 0,24 promile. Od ledna do konce listopadu přišlo o život při nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek 27 osob. Ve srovnání s loňským rokem to zatím je méně než polovina.

Související obsah

​Policisté se během dopravních kontrol stále setkávají s řadou výmluv, proč řidiči nadýchali alkohol. K těm nejčastěji zmiňovaným, co může za pozitivní test, patří makové buchty, rumové pralinky, hašlerky nebo dokonce ostřikovač čelního skla.

V posledních dvou letech někteří řidiči odmítají testy prý kvůli obavě z nákazy koronavirem. Takové řidiče ale může nemile překvapit pasivní dechová zkouška, kterou policisté využívají stále častěji. "Aktivní dechová zkouška s jednorázovým náustkem je přesná a maximálně hygienická. Zda řidič před jízdou pil, ale kontrola snadno zjistí i bez přímého kontaktu dotyčného s alkotestem," upozorňuje Libor Novák.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události