Autonovinky

Auto jako nákupní box. Kurýři umí doručit zásilku přímo do kufru, odemknou si sami

Kam si nechat doručit zásilku, když jste zrovna v práci a nemáte čas, nebo nechcete jezdit na poštu či do výdejny? Balíček za vás může převzít vaše auto. Stačí zadat místo, kde parkujete, a espézetku. Kurýr vám zásilku vloží přímo do kufru. Podívejte se, jak služba funguje.

Automobilky ve spolupráci s technologickými firmami a zásilkovými službami testují nový způsob doručování balíčků. Kurýři objednané zásilky doručují přímo do kufru odstaveného auta.

Objednáte si přes e-shop, zadáte polohu, kde parkujete, a registrační značku vašeho auta. Kurýr přijede na parkoviště, odemkne si kufr prostřednictvím aplikace, vloží balíček a zase zamkne. Zásilka na vás čeká pěkně v suchu, nemusíte ji nikde vyzvedávat ani osobně přebírat.

Stačí mít chytrý telefon, aplikaci a v autě zařízení, které umožňuje odemknutí na dálku.

Toyota takovou službu testuje společně s japonským telekomunikačním operátorem KDDI –⁠ podívejte se v úvodním videu.

Zájem je prý velký. I kvůli pandemii koronaviru –⁠ zvyšují se objemy zboží nakoupeného přes internet a zákazníci také častěji dávají přednost bezpečnému převzetí zásilek bez osobního kontaktu.

I v Česku od loňska běží pilotní projekt, který rozjela Škodovka spolu s Alzou, Zásilkovnou nebo doručovací službou DoDo. "Tento inovativní postup eliminuje riziko, že se zákazník a kurýr vzájemně minou, což na obou stranách představuje časovou úsporu, a ve srovnání s klasickým dodáním zboží do domu činí z této služby praktičtější řešení," popisuje Škoda Auto.

Zdroj: Škoda Storyboard

​Pilotní projekt funguje zatím jen v Praze. Služba je dostupná pro všechny škodovky vyrobené od ledna 2019 a vybavené balíčkem pro vzdálený přístup Care Connect s výjimkou modelů Enyaq, Scala a Kamiq.

Automobilka ale slibuje, že brzy rozšíří službu i do dalších lokalit a pro další vozy i doručovací a kurýrní služby.

"Díky řešení Přístup do vozu zajistí vůz Škoda kvalitní službu i ve chvíli, kdy je pouze zaparkovaný a za normálních okolností by svému majiteli neposkytl žádnou přidanou užitkovou hodnotu," popisuje člen představenstva pro prodej a marketing Škoda Auto Martin Jahn.

Související obsah

​Aby zákazník mohl službu využívat, musí být registrován ve Škoda Connect. V aplikaci MyŠkoda pak aktivuje funkci "Přístup do vozu". Proces objednání se pro jednotlivé partnery liší.

V případě Alza.cz je potřeba propojit účet u Škoda Connect s účtem u Alzy. Následně zákazník objednává u partnera standardním způsobem a zvolí jako způsob dodání "doručení do vozu". V Zásilkovně si musí zákazník nejprve zásilku objednat na svou domácí adresu a poté ji může přesměrovat do vozu pomocí e-mailu, který od Zásilkovny obdrží. Při využití služeb společnosti DoDo, pak zákazník při objednávání uvede, že chce svou zásilku doručit do vozu. Každou zásilku tak potvrzuje samostatně.

Související obsah

​"Službou rozšiřujeme naši řadu řešení v oblasti mobility a zákazníkům nabízíme časovou úsporu, pohodlí a v mnoha ohledech jim usnadníme každodenní život. Umožníme jim například využít dodání zásilek ve chvíli, kdy pracují, čímž odpadá čas, který by jinak strávili čekáním na kurýra," dodává Jahn.

Přístup k požadovaným údajům o vozidle má pouze kurýr zvolené doručovací služby a dodání zásilky probíhá naprosto bezkontaktně. Kurýr lokalizuje a odemkne vůz pomocí aplikace ze svého telefonu. Vůz může odemknout pouze jednou v zákazníkem schváleném časovém okně a vozidlo opouští teprve ve chvíli, kdy je zase zcela uzamčené.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události