Za volantem

Za řízení pod vlivem vám rovnou a navždy zabaví auto. Poláci budou nekompromisní

Za řízení pod vlivem vám rovnou a navždy zabaví auto. Poláci budou nekompromisní
Ilustrační snímek | Zdroj: TV Nova

Jakmile řidič sedne za volant s více než 1,5 promile alkoholu v krvi a přistihnou ho při tom policisté nebo způsobí nehodu, automaticky přijde o auto a už mu ho nikdy nevrátí. Konfiskaci vozidel opilcům schválila polská vláda v rámci navrhované novely trestního zákona. Tvrdý návrh ministerstva spravedlnosti, o kterém informuje Dziennik.pl, teď míří do parlamentu.

Za alkohol za volantem se v Polsku už nebudou zabavovat řidičáky, nýbrž rovnou celá auta. Pokud tedy obě komory parlamentu schválí novelu trestního zákona tak, jak navrhuje polská vláda.

Ta navrhuje automaticky zabavovat auta, pokud policie zjistí, že má řidič v krvi přes 1,5 promile alkoholu. Policie by opilému řidiči zadržela vozidlo na sedm dní, během kterých soud rozhodne o propadnutí majetku státu.

"Vládní nařízení stanoví, že opilý řidič, který má v krvi 1,5 promile alkoholu a více, přijde o auto vždy, bez ohledu na to, zda způsobil dopravní nehodu či nikoliv," podotýká Dziennik.pl.

Jestliže auto nebude patřit opilému řidiči, bude muset půjčené nebo pronajaté vozidlo "vyplatit". A i to bude dost drsné. Zaplatí totiž tržní cenu, nikdo s ním nebude smlouvat.

Soudy mají podle nové úpravy vycházet z aktuální "průměrné tržní hodnoty vozidla", kterou oznámí ministerstvo. Nebude tak probíhat žádné individuálním oceňování, ani odhady znalců. Jestliže se na opilost řidiče přijde po nehodě, poškození vozidla při této kolizi prý nebude mít žádný vliv na výslednou cenu, bude bráno jako nebourané.

Související obsah

​Pokud řízení v opilosti neskončí nehodou, soud bude moci zabavení auta zrušit, ale jen ve "výjimečných případech odůvodněných zvláštními okolnostmi".

Poláci zároveň zvyšují pokuty pro řidiče, kterým bude naměřeno méně než 1,5 promile. Minimání pokuta se v přepočtu blíží 13 000 korun.

Tvrdší budou soudy k recidivistům - pokuty budou v opakovaných případech dvojnásobné a pokud opilý řidič opakovaně způsobí nehodu, přijde o auto už ve chvíli, kdy bude mít 0,5 promile alkoholu v krvi.

Za způsobení nehody s těžkými následky ve stavu opilosti bude navíc řidičům hrozit 3 až 16 let za mřížemi v případě, že někomu způsobí těžké ublížení na zdraví nebo smrt.

Související obsah

​Neprojde ani častá výmluva, že se řidič "napil" až po nehodě, protože byl ve stresu z toho, co způsobil. Na takové řidiče se bude pohlížet stejně jako by opilí řídili.

Polská vláda argumentuje tragickými statistikami - opilí řidiči jen v první polovině loňského roku 2021 způsobili v Polsku 684 nehod, při kterých zemřelo 68 lidí a 841 lidí bylo zraněno. Zpřísnění postihů za řízení pod vlivem alkoholu má nadobro vystrnadit opilce ze silničního provozu.

Související obsah

​Novelu ještě musejí schválit polští poslanci a senátoři. 

Zabavení vozidla opilému řidiči není v Evropě úplnou novinkou. Tento druh trestu se v určitých případech využívá mimo jiné na Slovensku, ve Francii nebo v Dánsku.

Odborníci chtějí rázněji zakročit proti řidičům pod vlivem drog nebo alkoholu (12/2021):

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události