Zahraničí

Už je to tady. Robotické taxíky vyrážejí do ulic, zbavují se řidičů i volantů

Americko-čínská technologická společnost Pony.ai oznámila, že dostala v Číně licenci na provozování robotických taxíků. Ta má umožnit komerční provoz některých vozidel zcela bez řidiče. V Číně tak jde o první autonomní platformu, která nabídne placené služby vedle klasických taxislužeb, informuje portál Business Wire.

Startup Pony.ai získal licenci na provoz 100 taxíků bez řidiče v čínském přístavním městě Nansha, v jedné z oblastí nejlidnatější čínské provincie Kuang-tung.

Firma, kterou podporuje i japonský koncern Toyota Motor, tak může na území o rozloze 800 čtverečních kilometrů od května začít nabízet placené služby robotaxi. Ty už fungují i v Pekingu, kde ale zatím šlo o zkušební jízdy a v mnohem menším území průmyslové zóny.

Zpočátku bude robota jistit operátor, nachystaný zasáhnout do řízení. Společnost však tvrdí, že operátory z aut definitivně vysadí v "krátkém až středně dlouhém časovém horizontu".

Pony.ai působí i v USA a svoji technologii už delší dobu testuje na veřejných komunikacích, například v kalifornských městech Fremont a Milpitas. Auta zcela bez řidiče tam už doručovala balíčky s jídlem během pandemie.

Před získáním licence v Číně musela firma splnit přísné bezpečnostní a další kvalifikační testy. Autonomní vozy se testovaly 24 měsíců a musely najezdit alespoň milion kilometrů bez nehody.

Související obsah

​Pony.ai vylepšuje svoje služby od prosince 2018. K polovině dubna 2022 v rámci testování společnost úspěšně zvládla více než 700 000 objednaných jízd a 99 % zákazníků si svezení autonomním autem pochvaluje.

V současnosti testuje robotické taxíky celá řada startupů, které se snaží dotáhnout autonomní taxi do fáze, kdy bude jedním z důležitých pilířů dopravy.

Plně autonomní auta Waymo společnosti Alphabet například nabízí testovací svezení v autonomních SUV Jaguar I-Pace po San Franciscu. A nedávno firma vzkázala, že je připravena ze svých autonomních vozidel odstranit bezpečnostní řidiče. Termín ale zatím nespecifikovala.

Související obsah

​S automobilkou Geely čínského miliardáře Li Shufua navíc Waymo chystá nový autonomní vůz, který už nebude mít ani volant, ani pedály:

Studie autonomního taxíku Geely Zeekr. | Zdroj: Waymo

​Společnost Lyft na konci loňského roku zase oznámila partnerství s firmou Motional, která se zabývá vývojem technologie pro autonomní řízení. Už příští rok chtějí společně spustit robotaxi, jehož roli mají plnit nové elektromobily Hyundai Ioniq 5 vybavené autonomním řízením čtvrté úrovně, což by byl nejvyspělejší systém na trhu.

Související obsah

​Zakladatel Tesly Elon Musk sliboval robotické taxi už na polovinu roku 2020, před pár dny tuhle svoji vizi posunul na rok 2024. Vzkázal, že do té doby Tesla vypustí do ulic flotilu robotických taxíků, které budou skutečně autonomní a bez možnosti převzetí řízení člověkem.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události