Autonovinky

Monstrum od Dacie. Divoký koncept naznačuje budoucnost rumunské značky

Značka Dacia představuje koncept Manifesto, tedy auto do přírody, které má reprezentovat vizi automobilky. Má také ukázat, jak si Dacia představuje vůz obsahující pouze základní výbavu, který přesto zůstává atraktivní, robustní, cenově dostupný a zároveň ekologicky účinný.

Dacia vzkazuje, že monstrum Manifesto v sobě spojuje všechny hodnoty, kterými se značka pyšní. Je to jednoduchý, přesto "cool" vůz. Atraktivní, robustní a jako stvořený pro aktivity ve volné přírodě. Zároveň splňuje požadavky hospodárnosti a ekologie.

"My u Dacie máme rádi konkrétní věci. Když jsme vyvíjeli a zkoumali nové nápady, cítili jsme potřebu jít za hranice 3D simulací a vidět je v reálném životě. Koncept Manifesto je tedy dříve než designovým objektem ztělesněním naší vize a spojuje mnoho inovací, které jsou někdy extrémní ve svém provedení, ale vždy jsou pro zákazníka cenově dostupné. Některé z nich budou použity v budoucích modelech Dacie," představuje extravagantní vozítko francouzský šéfdesignér Dacie David Durand.

Manifesto tak není budoucím sériovým automobilem, ale spíš laboratoří pro nové nápady, jak zdokonalit budoucí sériově vyráběné modely. "Verze, kterou vidíte dnes, se bude dále vyvíjet v průběhu dalšího zkoumání. Uvidíme se u našich dalších modelů, které budou ještě chytřejší, ještě outdoorovější a ještě více Dacia," dodává Lionel Jaillet z produktového plánování Dacie.

Související obsah

​Koncept ukazuje automobil spojený s přírodou. Pasažéry v automobilu nic neodděluje od okolního prostředí – žádné dveře, žádná okna, žádné čelní sklo. Zadní část se dá proměnit na pracovní plochu pro nejrůznější účely a snímatelné potahy sedadel lze během několika sekund proměnit ve spací pytle.

V budoucích modelech má být ve výbavě i systém YouClip pro snadnou fixaci různých praktických věcí nebo stropní svítidlo, které je možné vyjmout a použít jako kapesní svítilnu. Jednoduchý způsob připojení smartphonu zajišťuje jeho integraci do přístrojové desky a palubního počítače. A nahrazuje tak obří displeje infotainmentu.

Manifesto má pohon všech čtyř kol, slušnou výšku, velká kola a karoserii, která má hravě zvládnout i nejtvrdší podmínky v terénu. Koncept je zároveň "vodotěsný" – vnitřní prostor kabiny se dá čistit vodní tryskou.

Na novou úroveň posouvá i systém modulárních střešních lišt, který Dacia nedávno představila u modelů Sandero Stepway a Jogger a které se brzy objeví také u modelu Duster.

Související obsah

​Speciální odnímatelná baterie zase zajišťuje napájení prostřednictvím domácí zásuvky, a auto tak může být i zdrojem energie pro outdoorové aktivity.

Konceptem Manifesto Dacia rozvíjí svoji vizi automobilu s minimální ekologickou stopou. Značná část karoserie je vyrobena z recyklovaných plastů, materiálů ze zpracovaných použitých polymerů, které vytvářejí typický skvrnitý povrch. Interiér je vybaven přírodními materiály, jako je korek na povrchu přístrojové desky. Naopak zmizelo dekorativní chromování.

"Protože se jedná o malé a lehké vozidlo, spotřebuje méně energie. Tuto snahu lze sledovat v celé historii modelové řady Dacia – například Jogger je o 300 kilogramů lehčí než jeho sedmimístní konkurenti. Další novinkou jsou nepneumatické pneumatiky, které jsou ekologické a úsporné. Hlavním důvodem je dlouhá životnost. Nemůže u nich dojít k píchnutí a vydrží stejně dlouho jako automobil," doplňuje automobilka.

Dacia konceptem navazuje na strategický plán Renaulution, který mateřský Renault představil vloni v lednu. Cíl pro značku Dacia byl jasný: zachovat si pozici "value for money" a stát se lídrem v oblasti dostupné mobility.

Související obsah

​S ohledem na to značka v posledních měsících přijala nové logo, nový design i nové barvy a začala přestavovat svoje showroomy. Teď přišla s hodnotami, jimiž se bude v nadcházejících letech řídit a na kterých je postaven i koncept Manifesto – nezbytné a zároveň "cool".

Dacia vzkazuje, že nechce mít auta jen strohá, ale že chce být i důmyslná a kreativní. Dál si prý bude zakládat na spolehlivosti, a navíc posílí využití svých modelů pro outdoorové aktivity a pro jízdu mimo zpevněné cesty.

Už v příštím roce chce například představit sadu, která umožní během několika minut instalovat do vozu Jogger dvoulůžko, přičemž se zachová úložný prostor v místě pro zavazadla. Pro čtyřčlennou rodinu bude možné ke kabině připojit stan.

Outdoorová výbava pro Dacii Jogger. | Zdroj: Dacia

​A prioritou bude i využívání recyklovaných materiálů. "Dacia každý den přitahuje nové zákazníky, kteří hledají to, co je v dnešním světě snad nejcennější: to podstatné. Tito noví zákazníci usilují o rozumnou a odpovědnou společnost, o nový způsob pojetí automobilu. Vůz, který osloví obsahem, komfortem a vzhledem a který je zároveň zdaleka nejdostupnější: to je Dacia! To podstatné bez kompromisů, design bez dodatečných nákladů," definuje nové pojetí generální ředitel Dacie Denis Le Vot.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události