Automobilky

Proti poškrábaným plastům na autě. Dacia našla cestu, jak je levně chránit

Je to plast, ale prý se tak snadno neodře. Dacia ukázala svou cestu, jak zabránit škrábancům na náraznících. Jak už to tak u rumunské automobilky bývá, cílem bylo udělat to efektivně, ale co nejlevněji.

Skid plates jsou ochranné kryty pod motorem nebo pod předním i zadním nárazníkem. Jejich původní účel byl ochránit díly proti oděru a poškození při jízdě v terénu nebo na rozbitých cestách. Dnes už má tenhle prvek hlavně estetickou funkci, takže se většinou nepoužívá hliník ani ocel, ale plasty…

Podle výrobců dodávají plastové kryty jejich SUV a crossoverům drsný vzhled. To je sice možné, ale dost často se plasty velmi rychle odřou, oloupe se z nich barva i chromový nátěr nebo dokonce prasknou.

Dacia hledala cestu, jak stylový prvek na svých autech udržet, ale přitom zabránit rychlému opotřebení. Jak jinak, chtěla to udělat co nejlevněji.

Související obsah

Nová generace modelu Sandero Stepway a také modernizovaný Duster dostaly vylepšené ochranné lišty. Pořád je to kus plastu pod nárazníkem, ale podle automobilky vydrží déle v mnohem lepším stavu.

Ochranné pláty se obvykle vyrábějí ve dvou stupních – nejdřív se do formy vstřikuje plast (polypropylen), následně se kryt natírá, třeba i vrstvou chromu.

Dacia se rozhodla pro jinou cestu. Díly vyrábí tak, že používá už předem zbarvený plast (mass-coloured plastics). To znamená, že plast použitý při výrobě má výslednou barvu a ničím se nenatírá, vstřikuje se do formy už ve výsledném designu. Proto se barva nikdy nemění, na rozdíl od běžné barevné vrstvy, tvrdí automobilka.

Související obsah

"I když použijete vysoce odolné barvy, na vnějších lakovaných částech se při používání obvykle vytvoří dírky, oděrky a škrábance, díl pak mění barvu, a někdy o ni dokonce úplně přijde. Použitím našeho způsobu barvení vydrží barevná povrchová úprava mnohem déle," popisuje designérka rumunské značky s tím, že celý proces je levnější a zároveň ekologičtější.

Související obsah

Dacia tak vyrábí kromě černých dílů i šedé bez dalších nákladů. "Neměli bychom zapomínat ani na potenciální úspory pro majitele vozidel, kteří nebudou muset nechat díl hned vyměnit, jen aby udrželi celkový vzhled svých aut," dodává automobilka.

Související obsah

Drobná ale účinná inovace s nákladově efektivními výrobními procesy odpovídá její strategii hledat co nejlevnější řešení, které umožní zákazníkům dostat kvalitní produkt za co nejméně peněz.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události