Autonovinky

Dva motory, 300 koní a vyšší rychlost. Enyaq vyjíždí jako sportovní "ereso"

Automobilka Škoda Auto vypouští do světa novou vrcholnou verzi elektrického SUV Enyaq. Jako RS má maximální rychlost 180 km/h, tedy o 20 km/h víc než ostatní výkonové varianty. A Škodovka slibuje také řadu specifických designových prvků zvenku i uvnitř.

Škoda Auto podniká další krok ve své elektrické ofenzívě – představuje Enyaq iV ve verzi RS.

"Do roku 2026 budou následovat tři zcela nové elektrické vozy. Cílem je nabídnout celou škálu elektrických modelů od malých až po sedmimístné a do roku 2030 zvýšit podíl elektromobilů na celkovém prodeji v Evropě na 70 %," uvádí tuzemská automobilka.

Enyaq RS iV se zařadí po bok modelu Enyaq Coupé s přikrčenou zádí, který se ve verzi RS představil už na začátku roku.

Zdroj: Škoda Storyboard

​Stejně jako Enyaq Coupé RS i klasický Enyaq RS je vybaven nejvýkonnějším pohonem v aktuální nabídce značky. Disponuje dvěma elektromotory. Jedním na přední a druhým na zadní nápravě , a to s celkovým maximálním systémovým výkonem 220 kW (300 koní). Maximální točivý moment 460 Nm se přenáší na všechna čtyři kola a maximální rychlost 180 km/h je o 20 km/h vyšší než u ostatních výkonových verzí modelu Enyaq.

Související obsah

​Díky standardně dodávanému sportovnímu podvozku, progresivnímu řízení a pohonu všech kol se "ereso" vyznačuje vysokou úrovní jízdní dynamiky. Baterie o kapacitě 82 kWh, nízká spotřeba elektrické energie a vynikající hodnota součinitele odporu vzduchu cx 0,265 zajišťují podle předběžných hodnot dojezd přes 500 km v režimu WLTP. "Maximální nabíjecí výkon 135 kW umožňuje ještě rychlejší nabíjení na odpovídajících nabíjecích stanicích," podotýká automobilka.

Enyaq RS iV stojí stejně jako ostatní verze na modulární platformě pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. A pyšní se tak slušným prostorem až pro pět osob – absence středového tunelu a dlouhý rozvor 2 772 mm zajišťují zejména vzadu dostatek místa před koleny.

Základní objem zavazadlového prostoru činí 585 litrů. Po sklopení opěradel zadních sedadel se objem zvětší až na 1 710 litrů.

Příslušnost ke sportovním verzím mají dokazovat specifický přední a zadní nárazník, reflexní pás v zadním nárazníku, který se táhne přes celou šířku vozu, a také řada černých prvků v exteriéru, jako je rámeček přední masky, lišty kolem bočních oken, střešní ližiny, kryty vnějších zpětných zrcátek, difuzor zadního nárazníku a nápisy na víku zavazadelníku. V černé barvě jsou také lišty kolem vzduchových clon Air Curtain na specifickém předním nárazníku, které mají u verze RS tvar písmene E.

Naopak boční prahy jsou lakované v barvě karoserie. Ve standardu "eresa" je přední maska Crystal Face, jejíž vertikální lamely a horizontální linku osvětluje 131 LED diod a také černá 20" kola Taurus. Na přání pak jsou k dispozici i 21" kola Vision v antracitové barvě.

Součástí standardní výbavy je také sportovní podvozek. Přední náprava je snížena o 15 mm, zadní náprava pak o 10 mm. Exkluzivně pro modely RS je vyhrazen nemetalický odstín "Zelená Mamba", ale Enyaq RS lze kombinovat se všemi ostatními barvami dostupnými pro modelovou řadu. Zadní boční okna jsou tmavě tónovaná, stejně jako sklo pátých dveří.

Související obsah

​Enyaq RS iV nabídne Škodovka ve dvou exkluzivních designech interiéru RS Lounge a RS Suite a také s novými pakety na přání Advanced a Max, které kombinují různé komfortní a technologické prvky výbavy. Některé položky výbavy, jako je tepelné čerpadlo, tažné zařízení nebo panoramatické střešní okno, jsou pak stále k dispozici samostatně.

Interiér RS Lounge má černá sedadla čalouněná mikrovláknem, jež jsou olemována paspulí a kontrastními švy v limetkové barvě. Stejnou barvu mají kontrastní švy na koženém volantu, na přístrojové desce potažené mikrovláknem a na středové loketní opěrce. Tkané koberce jsou olemovány nubukem v limetkové barvě.

Související obsah

​Interiér RS Suite má sedadla potažená černou perforovanou kůží a jsou olemovaná šedou paspulí a šedými kontrastními švy. Šedé prošívání má i kožený volant a černé tkané koberce jsou olemovány šedým nubukem.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autonovinky

Důležité Události