Seat

Zbrojení u Seatu: Leon Cupra dostane 300 koní a pohon všech kol

Zbrojení u Seatu: Leon Cupra dostane 300 koní a pohon všech kol

Nejrychlejší Seaty nesou dlouhá léta označení Cupra a za tu dobu si našly spoustu příznivců mezi vyznavači zábavného, ale současně dostupného svezení.

Vrchol nabídky současného Leonu patří bez debat mezi nejlepší hot hatche na trhu i v ostré konkurenci Golfu GTI, Focusu ST, Méganu RS, nebo třeba nové Hondy Civic Type-R. Problém nastává, pokud začnete pokukovat po absolutní špičce tohoto žánru, kde momentálně vládnou Golf R s Focusem RS. Volkswagen nikdy nebránil Seatu napumpovat do motorů Cupry pořádný výkon, ale v jednom byl neoblomný. Leon zůstával odkázaný na pohon předních kol, což pochopitelně přináší jisté problémy s trakcí. Dostat bezmála 300 koní na asfalt zkrátka může být problém i se samosvorným diferenciálem, zatímco Golf R takové problémy nezná.

DOPORUČUJEME: Auto, se kterým přežijete i 3. světovou válku

Nyní je ale všechno jinak! Seat oficiálně oznámil, že s připravovaným faceliftem veleúspěšného Leonu přijde nejen navýšení výkonu na úroveň Golfu R, neboli 300 koní, ale hlavně se poprvé dočkáme Cupry s pohonem všech kol! Jeden kompromis ovšem nadále přetrvává: Leon Cupra s pohonem 4x4 koupíte výhradně jako kombík ST, hatchbacku se radikální zlepšení trakčních schopností týkat nebude. Pokud na to nebudeme pohlížet jako na úlitbu VW a zachování výjimečného postavení krátkého Golfu R, můžeme si to racionálně vysvětlit tak, že Seat použije stejný systém pohonu všech kol Haldex, který již zakomponoval do karoserie oplastovaného Leonu ST X-Perience a ušetří tak vývojové náklady - stačí už jen patřičně vyladit odpružení a zkalibrovat samotný Haldex.

STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU

Přesné dynamické parametry zatím neznáme, ale pro představu si uveďme, že Golf R Variant zvládá sprint na stovku za 5,1 sekundy a neexistuje žádný důvod pro to, aby stejně výkonný Leon ST Cupra za touto hodnotou jakkoli zaostával. Seat tedy získá sportovní auto zasluhující respekt, které však zároveň dokáže odvézt celou rodinu na dovolenou. Když k tomu přidáme obvyklou agresivní cenovou politiku Seatu, rýsuje se nám vážně skvělá nabídka...

DOPORUČUJEME: Nová prezidentská limuzína pro TrumpaDOPORUČUJEME:
Alfa Romeo postavila svoje první SUV. Je nádherné!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Seat

Důležité Události