Autonovinky

Honda chystá pořádně agresivní novinku. Už s ní trhá asfalt i rekordy

Má to být nejrychlejší Civic R v historii a taky dost možná poslední neelektrifikovaná honda. Hlavně ale půjde o pořádně nadupaný hot hatch. Dokazuje to video z testování na japonském okruhu Suzuka, kde Honda Civic Type R vytvořil nový traťový rekord pro voz s pohonem přední nápravy.

Volkswageny Golf R i GTI, Hyundai Veloster N či i30 N, Toyota GR Corolla nebo Renault Mégane R.S. Trophy-R dostanou konkurenci, a to pořádně zdatnou. Honda totiž na letošek chystá atraktivní novinku - agresivní hatchback Civic Type R.

Přestože nová generace CTR bude uvedena na evropský trh až na konci letošního roku, testování je v plném proudu. A že jde vývoj dobrou cestou ukazuje poslední test na světoznámém okruhu v Suzuce, který je známý svými vysokorychlostními šikanami a náročnými zatáčkami.

Předprodukční Honda Civic Type R na náročné trati vytvořila nový rekord pro vozy s pohonem předních kol. Trať dlouhou 5,8 km ujela za 2 minuty a 23,120 sekundy, o 0,873 sekundy rychleji než jeho předchůdce, Honda Civic Type R Limited Edition 2021.

Nový čas byl dosažen během závěrečného hodnocení vývoje tohoto modelu 15. března 2022.

Honda na okruhu testuje svoje výkonné vozy od roku 1962 a Suzuka je od roku 1987 s výjimkou dvou ročníků také domovem Velké ceny Japonska Formule 1.

Související obsah

​Předchozí traťový rekord pro vozy s pohonem přední nápravy na okruhu Suzuka, 2 minuty a 23,993 sekundy, vytvořil vývojový vůz Civic Type R Limited Edition v únoru 2020.

Předtím desátá generace modelu Civic Type R GT překonala v roce 2017 na okruhu Nürburgring Nordschleife traťový rekord pro vozy s pohonem přední nápravy s časem 7 minut a 43,8 sekundy. Výrobní specifikace modelu Civic Type R GT dále překonávaly rekordy sériových vozů s pohonem přední nápravy na pěti legendárních evropských závodních tratích.

Informace o svoji novince Honda zatím střeží, i proto pokus o rekord probíhal v kamufláži.

Nová generace bude podle všeho vypadat víc konzervativně než její poněkud přestylizovaný předchůdce, výrazné zadní křídlo mu ale pochopitelně zůstane. Také přední nárazník s obrovským sáním je agresivnější než u standardního Civicu.

Nový Type R bude mít mnohem širší rozchod než klasický Civic, širší podběhy kol a nižší boční prahy. Na zádi zůstává světelná lišta standardního Civicu, ale i zadní nárazník má pár výřezů pro proudění vzduchu a výrazný difuzor, ve kterém vyčuhuje trojitá koncovka výfuku s největším vývodem uprostřed.

Související obsah

​Pod kapotou má novinka mít inovovaný zážehový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem, který má poskytovat větší výkon než současný motor (316 koní). Zachová si manuál, ale na výběr má být i dvouspojkový automat.

Evolucí prochází i podvozek a auto má být o něco "říditelnější" než současná končící generace.

Interiér má vycházet z designu současného klasického Civicu, ale očekávat můžeme spoustu sportovních prvků, závodní volant a sedačky, hliníkové pedály i nějaký ten karbon.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události