Limuzína

Putina střeží nový bodyguard. Konečně ukázal ruské monstrum

Vladimir Putin má novou limuzínu. O speciálním autě se mluví už dlouho, teď ho ruský prezident konečně vyvezl. Nový šlechtický kočár Kortež, je vyrobený v Rusku (tedy z velké části) a po více než dvaceti letech v Kremlu střídá obrněné Mercedesy Pullman.

Putin v pondělí složil prezidentskou přísahu pro další funkční období a při inauguraci se poprvé veřejně svezl novou limuzínou. Místo tradičního mercedesu usedl do mohutného luxusního vozu vyrobeného v rámci projektu Kortež. Ten ho v rámci kremelského komplexu svezl od jeho pracovny k zhruba 200 metrů vzdálenému Andrejevského sálu, kde Putin pronesl 33 slov prezidentské přísahy.

Kortež znamená přehlídka, kolona nebo taky slavnostní průvod. A Putin tak má pro své přehlídky nového strážce. Přední maska připomíná britské honosné vozy značek Rolls-Royce nebo Bentley. Ale tohle má být čistě ruská auto.

Související obsah

Projekt se připravuje už šest, podílely se na něm údajně ruské automobilky ZiL, GAZ a Kamaz. Ale zas tak úplně ruské tohle šestimetrové auto není. “Vnitřnosti“ podle informací z médií dodaly německé značky Porsche a Bosch, o brzdy a lak se postarali Italové. Vývoj dozorovalo státní výzkumné centrum, výrobu obstarávala společnost Sollers, které patří ruská značka UAZ.

Vůz samozřejmě prošel všemožnými testy, aby splňoval přísné bezpečnostní požadavky. Do poslední chvíle nebylo jasné, jestli bude do inaugurace připravený. Moc informací o tomhle monstru se každopádně ven nedostalo.

Limuzína měří 6,62 metru a podle tisku má pod kapotou přeplňovaný osmiválec s výkonem 600 koní. Je samozřejmě pancéřována a ruského prezidenta chrání proti střelám i explozi.

Interiér je na výsost luxusní: nejlepší ruská kůže, dřevěné obložení, metalické detaily, zlatě vyšívaný ruský státní znak s dvouhlavým orlem. Vzadu jsou čtyři sedačky, které odděluje středová konzole táhnoucí se napříč celým vozem.

Související obsah

Luxusní auta by se měla v rámci projektu Kortež dostat brzy i na trh, údajně se testuje verze s výkonem 800 či až 850 koní. Kromě velkých limuzín má jít i o SUV a minivany postavené na stejné platformě. Očekává se, že budou uváděna na trh pod značkou Aurus (latinsky Aurum = zlato a rus jako Rusko).

Oficiální představení proběhne na moskevském autosalonu v srpnu a ministerstvo průmyslu tvrdí, že pak začne přijímat objednávky. Zatím není jasné, kolik budou luxusní velké vozy stát. Původně ministerstvo uvádělo v přepočtu zhruba 2 miliony korun, teď už je základní cena na 3,4 milionu.

Letos má být vyrobeno jen 18 aut, za dva roku už chce Kortež vyrábět až 5.000 aut ročně. Vývoj zatím spolykal kolem čtyř miliard korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Limuzína

Důležité Události