Za volantem

Už máte horka dost? 7 tipů, jak přežít za volantem

Už máte horka dost? 7 tipů, jak přežít za volantem
Zdroj: Profimedia

V létě jsme vystaveni největším teplotním šokům právě v autech. Ani to nejdražší auto s nejvýkonnější klimatizací vás před nimi neochrání, pokud jej necháte stát na slunci. Máme pro Vás několik tipů, jak se extrémním teplotám v autě vystavovat co nejkratší dobu.

Letní slunce dokáže rozpálit auto na nebezpečné teploty. Kapota a střecha se na parkovišti během chvilky mohou zahřát až na 80°C. Podobně horká může být i palubní deska a další části interiéru, na které svítí slunce. Teplo, které sálá z takto rozpálených dílů, dokáže během hodiny ohřát vzduch v autě až na 60°C. “Malá a tmavá auta se zahřívají na slunci víc a rychleji než velká a světlá,” upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Dobrou pomůckou proti přehřívání palubní desky a sedaček jsou proto sluneční clony pod přední sklo, které ve Středomoří vozí v autě téměř každý.

Vzduch musí proudit, aby ochlazoval.

Ať máte malé nebo velké auto, světlé nebo tmavé, před tím, než vyjedete, snažte se vyvětrat horký vzduch. Otevřete dveře a stáhněte všechna okna. Pokud máte vůz s pátými dveřmi, otevřete je také. Fyzikální zákony se postarají o to, že během minuty je nejteplejší vzduch z auta venku. Delší dobu nemá cenu čekat. V teplotách kolem 30 stupňů na rozpáleném parkovišti byste se dalšího ochlazení interiéru stejně nedočkali.

Související obsah

Když máte horký mrak z auta venku, nastartujte, nechte okna otevřená, nastavte klimatizaci a vyrazte na cestu. První chladící práci vykoná vzduch proudící okny. Když se klimatizace chytne a cítíte chlad, můžete začít postupně zavírat okna. Pak už převezme veškerou práci klimatizace. K dosažení komfortu je potřeba jen nějakou dobu jet a hlavně zase neparkovat na slunci.

Používání klimatizace má svoje obecná pravidla. V autě by mělo být podle doporučení lékařů o 5 až 6 stupňů méně, než je venku. S automatickou klimatizací je to hračka. S manuální klimatizací by vám mělo být v horkých dnech v autě jen o něco menší horko.

Související obsah

Nezapomeňte na čištění klimatizace alespoň dvakrát ročně. Množí se v ní bakterie a plísně. Že uzrál čas na vyčištění poznáte hlavně podle čichu.

U vozů bez klimatizace raději ani nepouštějte větrák. Vzduch prochází rozehřátou palubní deskou a ohřívá se v ní. Je to jako byste si pustili na obličej topení.

Související obsah

V takovém autě otevřete okna a použijte starý autobusácký trik - dejte si ručník kolem krku. Zabráníte tak nachlazení z teplotních šoků a průvanu.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události