Tachometr

Pokuta až půl milionu za stočený tachometr: změny začínají od října

Už za několik dní nás čeká zásadní změna v dopravě - od října totiž začíná platit novela zákona, která zavádí mnohem přísnější tresty za stáčení tachometrů. Pokuta může být až půl milionu korun.

Stočený tachometr je jeden z nejčastějších prohřešků při prodeji ojetých aut u nás. Počet najetých kilometrů výrazně ovlivňuje cenu. Někdy až o stovky tisíc korun. Pokud teď vlastník vozu nedoloží proč a jak s tachometrem manipuloval, hrozí mu přísný trest.


"Pro majitele vozu, který si tu práci nechal udělat a nedal by na STK protokol o změně, to je až 10 tisíc a pokud se takové podvodné jednání dělá opakovaně, je tam sankce až 500 tisíc. Pokud se prokáže, že stáčel s cílem podvádět, tak je to samozřejmě trestný čin," upozorňuje ministr dopravy Dan Ťok.


V mnoha případech se stává, že majitel přijde na stočené kilometry až po zakoupení ojetiny. V takovém případě mu pokuta nehrozí.

Související obsah


"Je to otázka důkazního řízení. Aby vy jste si koupil auto, mělo stočené kilometry a někdo vás za to pokutoval, to nedává logiku," dodává Ťok.


Kupující si může navíc na internetu ověřit množství najetých kilometrů, které byly uvedeny při každé technické kontrole vozu.


Podle některých odborníků prý ale novela vůbec neřeší stočené kilometry nahlášené na první technické kontrole v česku u aut dovezených ze zahraničí.

Související obsah


"Největším problémem jsou dovozy, kdy většinou před přivezením před přihlášením vozu je vůz stočen, běžný občas to nemá šanci zjistit, vyřešilo by to propojení databází," vysvětlil ředitel strategického rozvoje Auto Esa Pavel Foltýn.


Propojení databází zatím není v plánu, podle ministra dopravy lze ale při vyšetřování problému získat údaje o vozidle i z databáze cizí země.

Jakub Pacner/ nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události