Stáčení tachometru

Pozor při nákupu ojetého auta. Hrozí pokuta až půl milionu!

Pozor při nákupu ojetého auta. Hrozí pokuta až půl milionu!
Zdroj: Oficiální zdroj

Lidé, kteří si chtějí pořídit ojeté auto, by si měli dát velký pozor, od koho kupují. Nová pravidla jim můžou nadělat hodně starostí už při evidenční kontrole. Pokud technik odhalí stočený tachometr, může to skončit až půlmilionovou pokutou i pro nic netušícího nového majitele ojetiny.

V souvislosti s přijetím zákona 193/2018 Sb., se při každé evidenční kontrole a kontrole na STK bude od letošního října prověřovat, zda u konkrétního vozidla nedošlo k manipulaci s počítadlem ujeté vzdálenosti. V případě že ano, nebude evidenční kontrola přidělena a provozovatel vozidla, tedy nový majitel, bude mít povinnost doložit do třiceti dnů, jak a proč k takovému stavu došlo.

Související obsah

"Ohromné riziko tak podstupují zájemci o ojetý vůz, kteří jej koupí v soukromé inzerci, nebo od obchodníka, který prodává vozy v takzvané komisi," varuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Jedinou zárukou bezpečné koupě je podle něj nákup vozu v certifikovaném autobazaru, který vozy vlastní. "Všechny vozy, které prodáváme, vlastníme. To v praxi znamená, že jsme na všechny vozy museli udělat evidenční kontrolu a zákazník tak u nás dostane plně prověřený automobil," tvrdí Foltýn.

Podle něj se tak obchod se závadovými vozy přesune především do soukromé inzerce a k prodejcům, kteří pouze zprostředkovávají prodej vozů.

Související obsah

Nový majitel takového auta se při kontrole na STK dostane do velkých potíží. Nové nařízení v praxi totiž znamená, že provozovatel vozidla bude muset doložit potvrzení o výměně nebo opravě tachometru. "To bude pro mnoho majitelů velmi obtížné, obzvláště, koupili-li vůz před delší dobou v malém autobazaru nebo na inzerát někde na ulici," říká Foltýn z Auto ESA.

Podle vyjádření Ministerstva dopravy nebude sice snahou státu sankcionovat koncové majitele takových vozů, ale ty, kteří tachometr stočili. "Pravdou však zůstává, že v zákoně nic takového napsaného není a je proto potřeba brát toto vyjádření s velkou rezervou. Pokuta až 500 tisíc totiž hrozí každému, kdo nedoloží opravu nebo výměnu tachometru. Tedy i novému majiteli takového vozu, který jej koupil v dobré víře,“ varuje Foltýn.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události