Autobazary

Kupujete ojetý vůz? 5 věcí, na které si určitě dejte pozor

Kupujete ojetý vůz? 5 věcí, na které si určitě dejte pozor
Zdroj: Profimedia

Chystáte se koupit ojeté auto? Nabídka na trhu je neskutečně široká, auta nabízejí autobazary, firmy i soukromníci. Můžete koupit dobře, nebo taky můžete litovat. Podívejte se, na co si dát pozor?

Nekupujte "na ulici"

Samozřejmě, že ne všichni soukromí prodávající jsou podvodníci. V některých případech mají majitelé vozů pro kupujícího k dispozici všechny servisní faktury, mají dobře vedenou servisní knížku a v pořádku všechny doklady od vozidla. Někdy se dokonce naskytne příležitost koupit auto s jasnou historií od souseda nebo známého. To jsou však ideální případy, na které musíme mít zpravidla velké štěstí. Mnoho lidí má s nákupem vozu na ulici jiné zkušenosti. V mnoha případech jim prodávající tajili technické závady nebo skutečnost, že vůz byl bouraný nebo měl stočený tachometr. Vzhledem k počtu transakcí s ojetými vozy patří nákup vozu na ulici k té nejrizikovější variantě.

Související obsah

Závady nemusí být jen pod kapotou

Často se stává, že si kupující neprověří, zda vůz kromě technických závad nemá právní vady. Důvěřují prodávajícímu, že vůz není kradený, že má uvedený původ a stáří nebo že není zatížený exekucí. Exekuované osoby nesmí nakládat se svým majetkem, pokud od takové osoby auto koupíte, je vlastně majetkem exekutora a vy o něj můžete bez náhrady přijít. Mohou vás potkat také další nepříjemnosti. Například, že na registru vozidel auto nepůjde převést.

Ověřujte si informace

Je relativně snadné prověřit technický stav vozidla, když si s sebou vezmete mechanika. Právní vady se ověřují mnohem hůře, museli byste mít přístup do řady registrů najednou, přitom mnohé z nich jsou placené. S tím můžou pomoci autobazary. Ty certifikované za poskytnuté informace ručí. Oproti nákupu na ulici je snadnější v autobazaru vyřídit reklamaci nebo auto vrátit a získat peníze zpět.

Související obsah

Mnoho aut s vadami skončí v soukromých inzerátech, protože je autobazary rovnou odmítnou vykoupit. “Kvůli technickým a právním vadám odmítáme asi 70 procent aut,” upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA. Velké autobazary umí odhalit triky podvodníků, protože je na ně zkoušejí poměrně často. Díky zkušenostem se jim jen těžko dá prodat vůz se závažnými vadami.

Požadujte certifikát

Certifikáty, které jsou k prověřeným vozům vystavovány, dokládají celou řadu důležitých údajů, které vám pomohou odhadnout nejbližší náklady na servis nebo dokonce správně vůz zaúčtovat. Potvrzuje se v nich mimo jiné stav tachometru, původ vozu, provádí se kontrola předchozího financování, zda má vůz v pořádku DPH nebo nebyl odcizen.

Pozor na autobazary

Samozřejmě i u autobazarů je třeba dávat si pozor a vybírat takový, který poskytuje co nejvíc informací a co největší záruky. Vybírejte jen takový, který skutečně auta prověřuje. Některé společnosti navíc poskytují zákazníkům i další jistoty, než jen certifikáty na technické nebo právní vady. Auto vám vymění, i když vám například nevyhovuje jeho velikost. “Naši zákazníci mají možnost zakoupený vůz do 10 dnů od koupě bez udání důvodu vyměnit za jiný,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události