Dálnice

Velikonoční stěhování národů! Jak přežít peklo za volantem?

Velikonoční stěhování národů! Jak přežít peklo za volantem?
Zdroj: TN.cz

Pokud se rozhodnete o letošních Velikonocích vyrazit na silnice, věřte že rozhodně nebudete sami. Jak přežít jedno z největších stěhování národů v roce bez úhony?

Ve čtvrtek začínají velikonoční prázdniny, následuje víkend prodloužený z obou stran o státní svátky. Jízdenky na veřejnou dopravu jsou vyprodané, řidiči leští svoje auta, chystá se velikonoční stěhování národů. “Pokud se chcete vyhnout dopravním komplikacím naplánujte si cestu mimo špičky v jednotlivých dnech volna,” radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

Jaké budou letošní špičky v dopravě? Nápor na české silnice začne před Velikonocemi už ve středu večer, protože mnoho rodičů vyrazí na prázdniny s dětmi. Nejsilnější provoz na silnicích se očekává ve čtvrtek odpoledne. V pátek se silný provoz rozloží během celého dne a v sobotu během dopoledne. Klidnější by měla být neděle. Během Velikonočního pondělí se silnice opět postupně zaplní a komplikacím v dopravě se řidiči nevyhnou ani v úterý ráno.

Kolony hlavně na D1

Kde se bude doprava nejvíce komplikovat? Dopravní zácpy se v uvedených exponovaných časech dají očekávat ve všech velkých městech a na nejvytíženějších českých komunikacích, hlavně na dálnici D1. Tam s jarem začala nejtěžší část její rekonstrukce, která znamená nejvíc omezení, a řidiči si tak musí mít pevné nervy.

Související obsah

Od začátku března pokračují práce na úseku Mirošovice – Hvězdonice a začalo se modernizovat také na úseku Soutice – Loket. Silničáři obsadili i část mezi Velkým Beranovem a Měřínem a úsek u Velkého Meziříčí. Krátkodobě omezují také provoz na nedokončeném úseku Humpolec – Větrný Jeníkov.

V Praze a jejím okolí citelně zasáhne do provozu monstrózní oprava křížení D1 s Pražským okruhem.

Související obsah

Chystá se i policie

Na Velikonoce chystá svoje vozy i dopravní policie. Tradičně varuje před řízením pod vlivem alkoholu a také upozorňuje, že na silnice vyjede spousta svátečních řidičů.

Související obsah

Letos kromě zostřených hlídek rozjeli i speciální akci zaměřenou na používání bezpečnostních pásů. Ta bude přes Velikonoce probíhat na celém území republiky. “Akce, na které Policie České republiky spolupracuje s Týmem silniční bezpečnosti, je součástí rozsáhlejších opatření policejního dohledu souvisejících s nadcházejícími Velikonocemi,“ potvrzuje policejní mluvčí Veronika Hodačová.

Související obsah


Rušno také za hranicemi

Podobně rušno bude na silnicích u všech našich sousedů. Němci a Rakušané zamíří do alpských středisek, protože i u nich mají děti prázdniny. Ucpané budou všechny jižní trasy směrem do Alp. I Poláci a Slováci využijí zásadní křesťanské svátky k návštěvám příbuzných, kostelů a taky k nákupům. Takže i tam počítejte s komplikacemi.

Péče o posádku

Pokud se rozhodnete vyrazit v nejexponovanější časy, obrňte se hlavně trpělivostí a připravte se, že do cíle dorazíte později, než byste si přáli. “Strávit mnoho hodin v zácpě způsobené nehodou nebo uzavírkou, je pro všechny cestující v autě velice stresující. Hlavně rodiny s dětmi by měly být na tento případ připraveny. Předpokládá to mít na palubě dostatek tekutin, jídla, teplejšího oblečení i zábavy pro netrpělivé prcky,” radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Kontrola auta

Na dlouhou cestu také připravte svoje auto, nejlépe dva dny předem, abyste neřešili problémy na poslední chvíli. Krátká kontrola může zabránit dalším komplikacím na cestě. Pod kapotou zkontrolujte všechny provozní kapaliny: olej, chladící kapalinu, brzdovou kapalinu, posilovač řízení a ostřikovače.

Související obsah

Zkontrolujte tlak v pneumatikách. Případný únik tlaku nenechte bez povšimnutí a zjistěte příčinu. Během cesty si pak hlídejte, abyste měli vždy dostatek paliva.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události