únava

Pokuty mohou vyjít dráž než celá dovolená! Na toto si dejte pozor

Čeští řidiči se z dovolených často vracejí s nepříjemným zážitkem, ke kterému přitom vůbec nemuselo dojít. Přečtěte si, co si při cestě na dovolenou autem rozhodně nesmíte zapomenout a hlavně na co si dávat pozor v různých státech.

Co stát, to jiné předpisy. A je dobré je znát, protože pokuta může být nakonec ta nejdražší položka z celé dovolené. Pokud máte dioptrické brýle v řidičáku, někde vám jedny stačit nebudou.


"Upozorňuji, že do Španělska si určitě vezměte dvoje brýle, je to tam dané zákonem," řekla liberecká optička Pavlína Malíkova Stahlová.


A pokud míříte do Francie, musíte mít také svůj vlastní alkoholtester, a to proto, abyste si mohli zkontrolovat povolené půl promile alkoholu v krvi.


Pokud berete léky, nechte si jich určitě předepsat víc. Uvíznutí v koloně či úraz může způsobit velký i drahý problém. "Mít dostatečnou zásobu léků, přípravky proti poštípání, proti náhlé nevolnosti. Je vhodné myslet na to, že tam zůstanete o den, možná o týden déle, a proto ta dostatečná zásoba, ať už těch pravidelných, nebo krátkodobých," doporučil mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Související obsah


Pozor také na barvu reflexní vesty, i za to může být pokuta. A například v Maďarsku vám při jízdě ve dne musí svítit i zadní světla.


Hasicí přístroj je v řadě zemí součástí povinné výbavy auta. "V Česku ta povinnost není, ale v sousedním Polsku, Pobaltí, Řecku, Rusku a Bělorusku ano," vyjmenovala mluvčí libereckých hasičů Zdeňka Štrauchová.


V Rakousku či Portugalsku rozhodně sundejte palubní kameru. Je za to pokuta v přepočtu až 270 tisíc korun. A při tankování myslete na to, že třeba v Rakousku či Německu pumpu potkáte až za hodně dlouho. "150 až 200 kilometrů může být na jedné straně prázdno," upozornil autodopravce Věroslav Kollert.

Související obsah


Cestou také odpočívejte, ideálně každé dvě a půl hodiny. "Pokud řidič sedí za volantem v kuse čtyři hodiny, tak už se zvyšuje riziko, že zaviní nehodu, na dvojnásobek. A pokud šest hodin, tak je riziko osmkrát vyšší," vysvětlil dopravní expert Roman Budský.


Nezapomeňte pít, a to pravidelně bez ohledu na pocit žízně. "Střední stupeň dehydratace může být pro řidiče stejně nebezpečný jako střední stupeň opilosti kolem 1 promile," srovnal Budský. Riziko nehody je pak až osmkrát vyšší.

Odborníci radí ubrat agresivitu, dodržovat dvouvteřinový odstup. "Používejte aplikaci Záchranka, protože ta přesně lokalizuje, kde jste," zmínil Tomáš Neřold z BESIP.

Ivan Berka, Dominika Janochová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu únava

Důležité Události