Hyundai

Máme se bát aut na vodík? Crash test ukázal, jak mohou být (ne)bezpečná

Máme se bát aut na vodík? Crash test ukázal, jak mohou být (ne)bezpečná
Zdroj: Hyundai

První auto s vodíkovými palivovými články prošlo testem americké organizace IIHS. Na nárazové zkoušky ho vyslala automobilka Hyundai. Jak vodíkové Nexo obstálo?

Získat certifikát bezpečnosti od americké nezávislé organizace IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) není úplně snadná záležitost, jejich posuzování je považováno za přísnější než evropské testy a leckterý model už pohořel. Automobilka Hyundai přesto dobrovolně vyslala na nárazové zkoušky svoje vodíkové Nexo.

Elektricky poháněné SUV je prvním sériově vyráběným vozem s palivovými články na vodík, který americké crash testy absolvoval. A vedl si velmi dobře ve všech šesti druzích testů pasivní bezpečnosti - získal tak ocenění IIHS Top Safety Pick+.

Auta musí prokázat vynikajících výsledky v čelních nárazových testech s malým přesazením na straně řidiče i na straně spolujezdce, v čelních nárazových testech se středním přesazením i v bočních nárazových testech. Hodnotí se odolnost střechy a opěrek hlavy, i prevence čelních kolizí a světlomety.

Související obsah

Právě bezpečnost je u vodíkových aut ostře sledovaná, Nexo ale ukázalo, že obavy ze zvýšeného rizika požáru či výbuchu jsou nejspíš přehnané.

“Naše konstrukční týmy pokračují ve zvyšování úrovně bezpečnosti vozidel Hyundai rozšiřováním jejich standardní výbavy o nové prvky aktivní bezpečnosti, včetně nejmodernějších bezpečnostních a komfortních systémů, které usnadňují řízení. Pro naše Nexo je bezpečnost ještě větší prioritou. Díky tomu nabízíme vozidlo s palivovými články na vodík, které poskytuje řidiči velkorysou podporu při řízení a cestujícím současně i vynikající ochranu,“ komentoval testy Scott Margason, ředitel produktového plánování ve společnosti Hyundai Motor America.

Související obsah

Hyundai nabízí na americkém trhu 12 modelů s hodnocením Top Safety Pick+, Nexo v USA prodává jen v Kalifornii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hyundai

Důležité Události