Škoda Enyaq

Designér Škodovky: Enyaq bude jako plující kosmická loď s mocnou přídí

Designér Škodovky: Enyaq bude jako plující kosmická loď s mocnou přídí
Zdroj: Škoda Storyboard

Jak bude vypadat finální verze sebevědomého škodováckého elektrického SUV Enyaq? Mladoboleslavská automobilka ukázala nové skici, zároveň prozrazuje, jak si s novinkou "pohráli" designéři.

Škoda 1. září představí v Praze své první SUV s čistě elektrickým pohonem. Modelem Enyaq iV chce vstoupit do nové éry. Sebevědomě.

"I v případě modelu Enyaq iV sázíme na emocionální designový jazyk značky Škoda, kterým se vyznačují už modely Scala, Kamiq a nová, čtvrtá generace modelu Octavia. Také pro model Enyaq iV jsou typické výrazné linie, čisté plochy a krystalické prvky, vyzdvihující um českých sklářů," popisuje novinku Karl Neuhold, vedoucí designu exteriéru značky.

Enyaq je první vůz, který Škodovka postavila na modulární elektrifikované platformě (MEB) koncernu Volkswagen. I proto nabídne jiné proporce než dosavadní škodovácká SUV: Má kratší příď a protaženou linii střechy. "Působí tak velmi dynamickým dojmem a proměňuje vůz na prostornou, tiše plující, kosmickou loď," říká Neuhold.

Související obsah

Designéři se snažili spojit emocionální linie s vyváženými a dynamickými proporcemi, zároveň nabídnout velkorysý vnitřní prostor. Rozdíly spočívají ve výšce vozu a v délce předních a zadních převisů.

V případě platformy MEB jsou baterie umístěné v podlaze vozu, což ušetří místo. Díky tomu je karoserie o něco vyšší. Celkový dojem se vybalancuje delším rozvorem náprav. Jednotlivé komponenty elektrického pohonu zabírají ve srovnání s konvenčním spalovacím motorem méně místa, což umožňuje právě kratší převisy vpředu a vzadu.

Karoserie vozu Enyaq iV je delší, a navíc velmi aerodynamická, což pozitivně ovlivňuje dojezd. Hodnota hodnota koeficientu aerodynamického odporu Cx od 0,27 je pro SUV této velikosti působivý výsledek.

Související obsah

"Design vozu je progresivní, vyvážený a sebevědomý. Nové proporce mu dodávají mimořádnou dynamiku i velkorysou prostornost. Velká kola a velká světlá výška mu dodávají mohutný vzhled vozu SUV," doplňuje designér.

Související obsah

Nejvýraznějším prvkem v designu je podle něj jednoznačně příď. "I u našich elektrických vozů vědomě sázíme na výraznou masku, která je výrazným identifikačním rysem značky. V případě vozu Enyaq iV je maska protažená výrazně  dopředu a je vzpřímenější, což umocňuje vzhled silného vozu. Pozornost jistě upoutají také Matrix-LED hlavní světlomety a světla pro denní svícení."

Škodovka slibuje, že novinka spojí všechny přednosti a silné stránky vozů Škoda: prostornost, všestrannost a "Simply Clever" nápady.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda Enyaq

Důležité Události