Za volantem

Víte, kolik máte trestných bodů za přestupky? Zjistíte to i z domova!

Víte, kolik máte trestných bodů za přestupky? Zjistíte to i z domova!
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Možná jste vzorný řidič a trestné body vám nehrozí. Ale sáhněte si do svědomí, opravdu jste nikdy nespáchali přestupek? Jak ale zjistíte, kolik trestných bodů už jste "vyfasovali". Zjistit stav svého bodového konta mžete několika způsoby. A jde to i online. Ovšem musíte k tomu splnit jednu z podmínek.

Vláda chce zpřísnit aktuální bodový systém, ačkoliv při schvalování ještě nejspíš zazní mnohé připomínky, možná je čas zjistit. Kolik vlastně bodů jste do své karty řidiče už stihli posbírat.

Automaticky dostanete informaci až ve chvíli, kdy se úplně vybodujete - jakmile nasbíráte 12 trestných bodů, v poště či datové schránce můžete očekávat nepříjemné oznámení a výzva k odevzdání řidičského průkazu na 12 měsíců.

Ale jak si udělat přehled o svém "kontě" dřív? Může vám to říct policista, když s vámi bude řešit nějaký řidičský hřích. Informace to ale nebude oficiální.

Související obsah

Body totiž nepřiděluje policie, nýbrž úřad s rozšířenou působností. A ten vás také musí na vaši žádost informovat o aktuálním stavu "řidičského konta". Žádost je však třeba podat písemně na příslušném formuláři odboru dopravně správních agend (například pro Prahu je formulář ZDE), úřad pak má 30 dní na vyřízení, i když většinou dostanete informaci na počkání.

Související obsah

Další variantou je požádat o výpis na Czech Pointu, které jsou kromě úřadů i na mnohých poštách. Podobně je možné žádat na některých pobočkách Hospodářské komory.

Související obsah

Výpis bodového hodnocení řidiče je ale placený. Na úřadě dáte většinou stovku za první stranu a 50 korun za každou další, v Czech Pointech na poštách 69 a 40 korun, u Hospodářské komory 60 a 50 korun.

Většinou je výpis jednostránkový. Pokud však potřebujete podrobné informace (při jednání s úřady, soudy apod.), musíte požádat o Výpis z evidenční karty řidiče. To je dokument, který vydávají jen odbory správních agend příslušného městského úřadu obce s rozšířenou působností. Cena je 15 korun za stránku.

Související obsah

Ale jde to i bez toho, abyste museli vystávat frontu na úřadě nebo na poště a pak za výpis platit. Od roku 2019 je možné dostat údaje o bodovém kontu i z pohodlí domova po přihlášení na webu veřejné správy Portál občana.

Kromě stavu bodového konta tam zjistíte i přehled spáchaných přestupků, detaily k řidičskému oprávnění či informace o končící platnosti řidičského průkazu nebo průkazu profesní způsobilosti řidiče. Do agendy Centrálního registru řidičů se uživatel Portálu dostane přes odkaz "Řidičský průkaz", kde se mu zobrazí výpis z příslušného registru.

Související obsah

Nejprve však musíte splnit jednu ze dvou podmínek - musíte mít moderní elektronickou občanku s čipem a aktivovanými elektronickými funkcemi (a taky čtečku čipů a příslušný software!), nebo datovou schránku, jinak se na Portál občana nepřihlásíte.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události