Volkswagen

Nová auta montují v unikátní fabrice. Podívejte se za její skleněné stěny

Nová doba vyžaduje i novou výrobu. Stylovou. Ukazuje to fabrika Volkswagenu v německých Drážďanech, kde se nově montují elektromobily ID.3. Všude je dokonale čisto, samé sklo, světlé dřevo a lesklý kov. Podívejte se do "skleněné manufaktury" v úvodním videu i ve fotogalerii na konci článku.

Skleněná manufaktura Volkswagenu v Drážďanech zahájila v pátek sériovou výrobu plně elektrického modelu ID.3. Drážďany jsou tak druhým místem, kde vznikají elektromobily VW ID.3. Celosvětově se jedná již o čtvrtý výrobní závod, který produkuje modely Volkswagen postavené na základě modulární platformy pro elektromobily MEB (Modularer E-Antriebsbaukasten).

Volkswagen současně začíná psát v saské metropoli novou kapitolu. Dosavadní "Center of Future Mobility" se v nadcházejících letech postupně přemění v "Home of ID".

Skleněná manufaktura se má stát "majákem značky Volkswagen v Německu". A podle toho to v ní také vypadá. Upraveno bylo sedm pracovních stanic včetně místa, kde dochází ke "svatbě", tedy spojení karoserie a podvozku. Zimní rekonstrukce zahrnovala například instalaci zařízení pro montáž panoramatického střešního okna a úpravy podávacích nástrojů pro montáž přístrojové desky a sedadel. Rozšířená bude také zkušební stanice pro testování asistenčních systémů, mobilních online služeb, motorů a podvozků.

Související obsah

Montáž probíhá mezi skleněnými stěnami v naprosto čistém až sterilním prostředí. Produkce modelu ID.3 byla zahájena v jednosměnném provozu s 35 vozidly za směnu od pondělí do pátku. Volkswagen ve svém drážďanském závodě v současnosti zaměstnává 380 lidí.

Výrobu doplňuje zákaznické centrum, které má poskytovat zákazníkům, návštěvníkům a hostům komplexní zážitky zaměřené na rodinu modelů ID od poradenství a zkušebních jízd přes prohlídky výrobních provozů, spoluúčast na montáži modelu ID.3 a moderní formáty společenských akcí. A v unikátním prostředí se také "slavnostně" předávají hotové elektromobily.

Vybudováno bylo druhé předávací centrum, takže počet předaných vozidel zákazníkům má vzrůst až na 9700 předaných hotových aut v příštím roce. Ještě v roce 2019 tam přitom předali jen 1301 aut, vloni to bylo už 3296 vozidel a letos se má dočkat přes 5000 zákazníků.

Související obsah

"Skleněná manufaktura hraje v rámci značky Volkswagen důležitou roli. Návštěvníci, zákazníci a hosté přicházejí u nás do kontaktu s mobilitou zítřka. Jsme výrobním závodem, návštěvnickým magnetem, místem konání společenských akcí, zkušební laboratoří a centrem pro předávání vozidel zákazníkům – všechno v jednom. Spuštění výroby modelu ID.3 je začátkem realizace naší nové strategie," popsal vedoucí výrobního závodu Danny Auerswald.

Manufaktura v Drážďanech funguje už od roku 2001, původně se v ní vyráběly luxusní sedany Phaeton, Bentley Flying Spur a od roku 2017 elektromobily e-Golf. Od té doby se také stala skleněným "Centrem pro budoucí mobilitu". Součástí je program Volkswagenu na podporu zakladatelů start-upů i výuková laboratoř pro vzdělávání studentů a zaměstnanců a zkušební zóny pro výrobu 4.0 - automatizaci a digitalizaci v oblastech montáže a logistiky.

V Drážďanech budou v malosériovém měřítku realizovány inovativní projekty, které budou později přeneseny do velkých výrobních závodů značky Volkswagen. Nová strategie se zaměří také na rozšiřování aktivit v oblastech výzkumu a inovací.

Související obsah

"Od nových oblastí činnosti si slibujeme přidanou hodnotu pro značku a koncern. Po technické stránce jsme nyní schopni vyrábět ve skleněné manufaktuře další modely na platformě MEB," doplňuje předseda podnikové rady skleněné manufaktury Thomas Aehlig.

Související obsah

Skleněná manufaktura je na celém světě již čtvrtým závodem, který vyrábí elektromobily značky Volkswagen na základě modulární platformy MEB. Výrobu modelů MEB zahájil jako první závod v německém Cvikově. Na konci roku 2020 spustily produkci vozidel MEB také čínské závody v Antingu a Fo-šanu. Tyto závody mají dohromady maximální kapacitu výroby více než 900.000 vozidel ročně. Volkswagen ale na výrobu vozidel MEB už připravuje i další závody: Emden a Hannover v Německu a Chattanooga v USA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události