Škoda Auto

Další rošáda ve vedení Škody: Češi udrželi jedinou židli, vrací se Jahn

Další rošáda ve vedení Škody: Češi udrželi jedinou židli, vrací se Jahn
Zdroj: Škoda Storyboard

Automobilka Škoda Auto hlásí další změny v nejužším vedení. Po deseti letech končí doposud jediný Čech v představenstvu Bohdan Wojnar. Nahradí ho manažerka VW Maren Gräf. Češi přesto alespoň jedno křeslo v top managementu udrží - do Škodovky se vrací někdejší místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn.

Vloni v létě Škoda auto vyměnila šéfa - charismatického Bernharda Maiera vystřídal jiný Němec Thomas Schäfer, který do té doby řídil aktivity Volkswagenu v Jihoafrické republice.

A změny v nejužším vedení pokračují i letos. Škoda Auto ve středu oznámila, že v představenstvu automobilky končí jediný Čech - Bohdan Wojnar. Ten měl v představenstvu od ledna 2011 na starosti řízení lidských zdrojů a je tak nejdéle působícím českým členem představenstva mladoboleslavské automobilky. Výrazně se podílel na zvýšení počtu zaměstnanců, spolupracoval se silnými škodováckými odbory, koordinoval jednání s vládou v oblasti transformace automobilového průmyslu, digitalizace a elektromobility a výrazně se podílel na vzdělávání a společensky odpovědných aktivitách firmy.

"Bohdan Wojnar se rozhodl tuto pozici opustit po deseti letech. Bude se společností Škoda Auto nadále úzce spolupracovat jako prezident Sdružení automobilového průmyslu," oznámila automobilka.

Související obsah

Wojnar byl totiž v letech 2011 – 2016 viceprezidentem Sdružení automobilového průmyslu ČR a od roku 2016 je jeho prezidentem. Od roku 2013 zastává rovněž funkci člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR a od jara roku 2020 je také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Ve vedení Škodovky ho teď vystřídá manažerka mateřského koncernu Volkswagen, právnička Maren Gräf, která dosud řídila koncernové HR. Stane se tak první ženou v představenstvu automobilky.

"V její osobě získáváme uznávanou odbornici na téma HR s mezinárodními zkušenostmi a zároveň posilujeme diverzitu našeho představenstva. Od Bohdana Wojnara přebírá oblast lidských zdrojů ve velmi dobré kondici. Úkolem Maren Gräf bude nyní posunout tuto oblast na novou úroveň. Naším cílem je nabídnout všem škodovákům zaměstnání s dlouhodobou perspektivou, výrazně posílit a rozšířit naše odborné znalosti v oblasti e-mobility a softwarových řešení a současně podporovat rozmanitost rodiny automobilky Škoda ve všech oblastech a na všech úrovních," popsal předseda představenstva Thomas Schäfer.

Související obsah

Češi ale o křeslo ve vedení nepřišli. Do Škodovky se vrací dlouholetý vrcholový manažer Martin Jahn, o které se v létě spekulovalo, že by mohl celou automobilku dokonce řídit. Vrací se ale na trochu nižší pozici - přebírá funkci člena představenstva pro prodej a marketing. „Martin Jahn se vrací do společnosti Škoda Auto jako osvědčený odborník na prodej a marketing, aby posílil naše představenstvo poté, co strávil více než dvanáct let v zahraničí. Mezi jeho hlavní úkoly bude patřit další digitalizace oblasti prodeje, vývoj nových obchodních modelů, rozvoj našeho podnikání prostřednictvím pronikání na nové trhy a další posílení naší orientace na zákazníky,“ doplnil Schäfer.

Jahn byl v letech 2004 až 2005 byl místopředsedou vlády pro ekonomiku v kabinetu Stanislava Grosse. V představenstvu Škodovky seděl už v letech 2006 – 2008. Poté byl jmenován výkonným ředitelem Volkswagenu v Moskvě, kde byl odpovědný za prodeje koncernových značek. V letech 2010 až 2016 působil jako výkonný ředitel společnosti Volkswagen Group Fleet International v německém Wolfsburgu a jeho hlavní odpovědností bylo řízení celosvětových firemních prodejů koncernu. V roce 2016 se přestěhoval do čínského Čchang-čchunu, kde převzal pozici výkonného viceprezidenta pro prodej a marketing a výkonného ředitele značky Volkswagen ve společnosti FAW-VW.

Související obsah

Jahn teď ve Škodovce vystřídá Francouze Alaina Faveye, který má být pověřen novými úkoly v koncernu Volkswagen. Favey byl členem představenstva odpovědným za prodej a marketing od v září 2017. Od té doby značka posílila ziskovost svých prodejů a navýšila svůj tržní podíl v Evropě o jeden procentní bod na 5,3 %. "Jeho podnikatelsky orientovaný a kooperativní přístup k dealerům a importérům byl rozhodujícím faktorem tohoto úspěchu, a to zejména v krizovém roce 2020," dodal šéf automobilky Thomas Schäfer.

Související obsah

Uvedené změny v představenstvu Škoda Auto začnou platit od 1. března.

Škoda Auto je jedním z největších zaměstnavatelů u nás, historie značky se píše už 125 let:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události