Autoservis

Zmatek kolem autoservisů. Vláda jim nařídila zavřít, a nebo nakonec ne?

Zmatek kolem autoservisů. Vláda jim nařídila zavřít, a nebo nakonec ne?
Zdroj: Profimedia

Budou mít autoservisy od pondělí otevřeno, nebo budou muset zavřít? Do zmatku v sobotu vnesl trochu jasno Svaz dovozců automobilů. Podle něj to vypadá, že servisy nakonec od vlády výjimku přece jen dostanou, i když provoz nebude úplně bez omezení.

"K dalšímu omezení dochází od 1.března i v oblasti maloobchodu a služeb. Vláda zredukovala počet výjimek ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně. Ve výjimkách už nejsou například prádelny a čistírny, autoservisy a prodejny náhradních dílů…"

Tak zní páteční oznámení vlády k pondělnímu zpřísnění pandemických pravidel.

Pro řidiče by to znamenalo, že nebudou moci do servisů. Znamená to, že porouchaná auta budou muset nechat před barákem? Budou muset odložit pravidelné servisní prohlídky? Co když se jim s autem něco stane cestu do práce? A co s auty, které jsou právě teď v servisech a řidič by si je měli příští týden vyzvednout opravené?

Související obsah

Z vládního seznamu opatření skutečně vyplývá, že autoservisy ze seznamu výjimek vypadly. Výjimku dostaly jen "provozovny poskytovatelů odtahů a odstraňování závad vozidel v provozu na pozemních komunikacích."

Takzvaní žlutí andělé by vás tedy při náhlé závadě na silnici zachránit mohli. I odtah byste si zavolali. Ale co potom?

Během soboty se ukázalo, že s tou přísností to nebude tak horké. Podle Svazu dovozců automobilů (SDA) se nakonec pro servisy přece jen povedlo výjimku dojednat. Ministerstvo průmyslu a obchodu prý potvrdilo, že autoservisy mohou od pondělí dál fungovat. "S tím, že klienti nesmí mít přístup do provozovny. Je třeba tedy veškerou komunikaci se zákazníkem uskutečnit ve venkovních prostorách, a to včetně venkovních prostor autoservisu," cituje SDA vyjádření ministerstva.

Související obsah

Pro řidiče to znamená, že mohou svoje auta do servisu odvézt nebo si je tam vyzvednout. Opravu si ale musí domluvit venku nebo u výdejního okénka a venku také musí proběhnout placení. Samozřejmě v respirátoru a za dodržení všech obecných hygienických pravidel.

Takový režim by měl platit zatím pro následující tří týdny.

Související obsah

Komplikovanější to bude i mytím aut. Myčky s obsluhou musí mít zavřeno, fungovat budou jen ta samoobslužné. Naopak čerpací stanice mohou fungovat bez omezení.

Související obsah

O výjimkách v pátek mluvil ministr průmyslu a obchodu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události