Na okruhu

Strašidelné záběry: Řidič nezkrotil výkoné auto, vzneslo se do vzduchu!

Tak tohle byl opravdu ostrý start! Až moc ostrý… Extrémně výkonný Chevrolet Camaro upravený pro závody dragsterů se po startu vznesly několik metrů do vzduchu. Zákonitě přišel tvrdý pád. Ale překvapivě nebyl až tak tvrdý, jak byste možná čekali. Na řidiče nejspíš zrovna pozorně dohlížel anděl strážný. Podívejte se ve videu.

Může se auto vznést do vzduchu? Může! Předvedl to závodní jezdec Tim Slavens minulý týden na dráze poblíž Jacksonville v americké Georgii. Z videa, které zachycuje jeho jízdu, mrazí.

Jeho upravené Camaro z roku 1969 vystřelí na pokyn startérů, okamžitě se mu zvedá předek. Pak si přední kola na chvíli zase sednou na silnici, ale hned zase letí nahoru. A za nimi celé auto. Vznáší se do strany a vypadá to, že půjde do vývrtky. Pak ale dosedá opět na dráhu. Sice tvrdě, ale bezpečně. Řidič vyvázl bez úhony. A jeho auto vlastně taky, odnesly to jen plechy.

Šílený let proběhl při závodech dragsterů, což jsou auta (ale i motorky) speciálně upravená pro klání s pevným startem na velmi krátkou vzdálenost - obvykle na čtvrtinu nebo osminu míle (delší trať měří v přepočtu přibližně 402 metrů, kratší půlku). Přetížení při akceleraci v nejsilnějších třídách dosahuje až 5 g. Rozhoduje start a okamžité zrychlení, kterému je uzpůsobeno vše.

Související obsah

Podle nizozemského portálu Autobahn má tohle konkrétní Camaro neuvěřitelný výkon 3500 koní. Pod kapotou je posílený osmiválec hemi V8 se dvěma gigantickými turby. Na zadní kola posílá spoustu energie, evidentně tolik, že tohle auto dokáže vzlétnout.

Nehody při závodech dragsterů nejsou zase tak výjimečné. I tomu jsou vozy uzpůsobeny, takže piloty dokážou do určité míry ochránit. A pro brzdění jsou vybaveny padákem.

Jak je vidět na záběrech, padák během vzletu skutečně vystřelil, jenomže ve vzduchu to může řidiči spíš přitížit, když se do padáku opře vítr. Tim Slavens ale dokázal letící Camaro zkrotit, dosedl na asfalt, ani neškrtl o bariéru. Samozřejmě, že měl notnou dávku štěstí.

Související obsah

Tito jezdci však mají pro strach uděláno, což Slavens předvedl o den později. Po nepovedené rozjížďce a nutné opravě znovu sedl za volant svého Camara a osminu míle zdolal za 3,393 vteřiny rychlostí až 311 km/h:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Na okruhu

Důležité Události