Toyota

Nové jméno a vyšší výkon. Cíl je ale pořád stejný: Ryzí zábava za volantem

Nové jméno a vyšší výkon. Cíl je ale pořád stejný: Ryzí zábava za volantem
Zdroj: Toyota

Lehoučké a skvěle ovladatelné kupé s pohonem zadních kol. Dostupný čtyřmístný sporťáček s atraktivním vzhledem. Tohle všechno v sobě mixuje Toyota GT86 - auto, za jehož volantem se vám radostí rozbuší srdce. Japonská automobilka teď ve světové premiéře představuje jejího dlouho očekávaného nástupce.

Z nuly na stovku vystřelí o vteřinu rychleji než předchůdce, přesně za 6,3 vteřiny. Výkonově poskočila díky novému lehkému čtyřválci, jehož zdvihový objem narostl ze dvou na 2,4 litru. Očekává se, že bude nejlehčím čtyřmístným kupé v segmentu, a to díky intenzivnímu zaměření na snižování hmotnosti.

Seznamte se: zbrusu nová Toyota GR 86. Nejnovější zástupce sportovních vozů od Toyoty se zařadil po bok uznávaných modelů GR Supra a GR Yaris jako třetí globální model s označením GR.

Střídání generací provázela mírná změna v názvu, z původní Toyoty GT86 je teď Toyota GR 86. Rozměry se nové GR 86 od svého předchůdce prakticky nijak neliší, a tak si zachovává nízké těžiště ve prospěch mimořádné agility. Se standardní šestistupňovou manuální převodovkou váží pouhých 1270 kilogramů. Na přání má být k dispozici i automatická převodovka se stejným počtem převodových stupňů.

Související obsah

Hmotnost klesla díky odlehčení některých částí, jako jsou hliníková střecha, blatníky a další panely karoserie nebo sedadla či tlumiče výfuku. Ve srovnání s GT86 se také přibližně o 50 % zvýšila torzní tuhost v zájmu ještě ostřejšího handlingu, stability a preciznosti řízení. Závodní divize Toyota Gazoo Racing vyvinula i nové funkční aerodynamické prvky, například vzduchové kanály na přídi vozu nebo boční nástavce prahů.

GR 86 se chlubí i přepracovaným interiérem, který je mnohem hezčí než dřív, i když si palubní deska s digitálním sedmipalcovým přístrojovým panelem a o palec větší obrazovkou infotainmentu zachovává sportovní strohost.

Související obsah

Zásadní změna se skrývá pod kapotou: Starou jednotku o objemu 2,0 litru nahrazuje větší benzínový atmosférický čtyřválec o objemu 2,4 litru - opět plochého typu boxer s protiběžnými písty. Zadní kola by mělo hnát kolem 230 koní. Toyota slibuje lepší odezvu a plynulé reakce od nízkých po vysoké otáčky. O nezkrotnou sílu u tohoto auta ale nikdy nešlo, spíš o hravost a skvělou ovladatelnost díky úžasně vyváženému podvozku.

Toyota GR 86 tak podle všeho zůstane tím, čím byl její předchůdce - atraktivním kupé přinášejícím radost a potěšení za volantem. Původní GT86 bylo uvedeno v roce 2012, od té doby si ho pořídilo přes 200 tisíc zákazníků z celého světa.

Toyota na zábavném kupé opět spolupracovala s automobilkou Subaru. Stejně jako předchozí generace, má i nová GR 86 má hbitou sestru - nové Subaru BRZ. To mělo premiéru o necelých pět měsíců dříve, takže si jeho jízdu můžete vychutnat ve videu:

Paráda, co? Toyota GR 86 určitě nezůstane pozadu. Vždyť pod kapotou je stejný motor od Subaru s velmi podobným naladěním. Obě auta do značné míry sdílejí i vnější design - nejviditelnějším rozdílem je mírně agresivnější přední maska u Toyoty.

Modely využívají také stejnou bezpečnostní technologii EyeSight Driver Assist, která s pomocí dvojice kamer za čelním sklem dohlíží na bezpečnost jízdy a řídí jízdní asistenty.

Související obsah

Cílem spolupráce obou automobilek je snížení nákladů na vývoj i produkci aut. Podobně jako u GR Supry, při jejímž vývoji Toyota spolupracovala s BMW a výsledkem je bavorský sourozenec BMW Z4.

Toyota GR 86 by se měla začít prodávat v Japonsku ještě letos v létě nebo na podzim, následně se dostane i do Evropy. Přesný termín ale automobilka ještě nezveřejnila a tajná je zatím i cena. Podle dosavadních spekulací by se měla pohybovat v přepočtu někde kolem 700.000 korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události