Hypersporty

Bestie stvořená pro extrémní výkon. Takhle řve 850 rozdrážděných koní

Nejextrémnější model v historii italského Pagani je venku! Seznamte se: Huayra R - speciál, který kašle na emise a soustředí se jen na výkon. Prohlédněte si ho v úvodním videu a poslechněte si řev, který vydává.

Italský výrobce supersportů Pagani představil v týdnu svoji nadupanou novinku, která má nahradit dosavadní model Zonda R. Je to speciál určený pro závodní tratě a podle toho to taky vypadá.

Pagani Huayra R pohání šestilitrový atmosférický dvanáctiválec! Nejspíš jeden z posledních V12 s přirozeným sáním bez pomoci turbodmychadla či elektromotoru, který kdy spatří světlo světa.

"Nový motor musí mít kouzlo, romantiku, zvuk a jednoduchost motorů F1 osmdesátých let. A zároveň nejmodernější technologie dnešní doby," předsevzal si zakladatel italské firmy Horacio Pagani. A povedlo se…

Dva roky vyvýjený motor má výkon 850 koní (625 kW) při 8250 otáčkách za minutu a točivý moment 750 N.m, přičemž je dostupný od 5500 otáček. Limit má až na až 9000 otáčkách za minutu a při jízdě vydává zvuk jako formule. Všechnu tu sílu posílá šestistupňová sekvenční převodovka na zadní kola.

Související obsah

Jedná se o závodní motor skrz naskrz, takže je poměrně jasné, že emisní limity rozhodně nesplňuje. Pagani tvrdí, že je natolik odolný, že by zvládl bezmála 10.000 kilometrů jízdy na plný plyn, než by bylo nutné vyměnit ventily.

Navzdory své velikosti a objemu motor váží pouhých 198 kilogramů, což umožnilo konstruktérům udržet váhu vozu na 1050 kg. Monokok z pokročilých materiálů má samozřejmě extrémní aerodynamiku. V rychlosti 320 km/h Huayra R generuje přítlak rovných 1 000 kilogramů.

Související obsah

Tahle bestie se směle zařadí po bok speciálních okruhových hypersportů, jako jsou Aston Martin Valkyre AMR Pro, Ferrari FXX-K Evo, Lamborghini Squadra Corse Essenza SCV12 nebo T.50s Nikki Lauda Gordona Murraye.

Vzniknout má pouhých 30 exemplářů, cenovka je neméně extrémní: v přepočtu kolem 68 milionů korun bez daně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události